ZEITGEIST: THE MOVIE

zamanın ruhu…

din, savaş, ekonomi

nerede izlenir: DVD, Netflix

nasıl izlenir: Arkadaşlara izlenebilir, tartışılabilir belgesel.

Yönetmen Peter Joseph’in uyandırma servisi diyebileceğimiz, tartışmalara konu olan ve hatta birçok ülkede yasaklanan pek kaliteli belgeselidir. 1 saat 56 dakika olan belgesel, 2007 yapımıdır.

–SPOILER—

Üç bölüme ayrılmış belgeselin ilk bölümünde Hristiyanlığın bir doğuş olmadığını ve uydurulduğunu anlatır. Mitolojik olarak birçok öğe ile benzerliğini açıklar.

İkinci bölüm 11 Eylül saldırıları ve Amerika sınırları temelli başlar. Dünya siyasi tarihi açısından duyduğumuz birçok ismin farklı öncülleri ve ardılları ile karşılaşırız devamında.

Üçüncü bölüm global ekonomide varlığını çok büyük harflerle duyuran bir mekanizmayla açılır: Bankerler. Dünyanın belli başlı ailelerin cüzdanlarında döndüğünü söyler yönetmen son bölümde. İlginçtir ki çok bilinen bu 13 aileden sadece 4ünü ele alır.

Sert bir dili tercih eden ve şoke eden ya da bildiklerimizi farklı bir üsluba sığdıran yönetmen son olarak bir strateji sunmamakla birlikte gözümü açık tutmamızı söyler ve ‘yapmak gereken bir şeyler var!’ odaklı bitirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir