ikibinonalti-dizileri

YILIN SON GÜNLERİNİ GEÇİRİRKEN 2016’YA DAMGA VURAN 14 DİZİYİ LİSTELEDİK

ikibinonalti-dizileri

2017 yılı yaklaşırken dönüp baktığımızda 2016 yılının gerçekten dizi bakımından çok verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Biz de FilmSolucanı ekibi olarak sizler için gerek kaliteleriyle, gerek farklı tarzlarıyla 2016 yılına damga vuran 14 diziyi listeledik.

14) Outcast: İlk bölümü 20 mayısta yayınlanan korku türündeki bu dizi, korku-gerilim sevenler için 2016 yılının nimetlerinden oldu.

13) Mars: 13 kasımda Nat. Geo. kanalında yayın hayatına başlayan dizi senaryosuna sahip belgesel, bilimkurgu ögelerinin altını tamamıyla dolduran yapısıysa insanı etkilemeyi çok iyi başarıyor.

12) Preacher: Pilot bölümü 22 mayısta yayınlanan DC’nin çizgi roman uyarlaması yapımı, absürt komedisi ve iddialı sahneleriyle diğer DC dizilerinden kendini oldukça ayırıp kendine listemizde yer buluyor.

11) The Get Down: İlk sezonu 12 bölüm olacak yapımın ilk 6 bölümü Netflix’te 12 ağustosta yayınlandı. Harika bir 1970’lerin New York tasvirine sahip olan dizi, hip-hop kültürünün doğumunu ele alıyor.

10) Billions: 1 ocakta yayın hayatına başlayan dizi, kaliteli oyuncu kadrosu ve çok zekice yazılmış replikleriyle 2016 yılına damga vurmayı başarmış bir diğer dizimiz.

9) The Crown: Listemizin en taze dizilerinden olan The Crown’un tüm sezonu 4 kasım tarihinde Netflix’te yayınlandı. Kraliçe II.Elizabeth’in gençlik yıllarına değinen dizi özellikle cast seçimi, dönem tasviri ve replikleriyle öne çıkıyor.

8) This is Us: İlk bölümü 20 eylülde yayınlanan drama, komedi türündeki dizimiz beklenmeyen bir çıkış yaparak 2016’ya damgasını vuran diğer bir yapımımız oldu.

7) Luke Cage: Marvel’ın Netflix ile güçlerini birleştirip seyir zevkine doyamadığımız dizilerin ortaya çıkmasından nasibini alan bir diğer dizimiz de Luke Cage. 30 eylülde yayınlanan dizi her ne kadar beklentilerin biraz altında kalmış olsa da 2016 yılına damga vurmadığını söylemek haksızlık olur.

6) The Night Manager: İlk bölümü 21 şubatta yayınlanan İngiliz yapımı mini dizi özellikle oyuncu kadrosuyla bile kendini diğer dizilerden bir adım öne çıkartıyor. Bir de üstüne seyir zevki eklenince sadece 2016 yılına değil, tüm zamanlara damga vuran bir dizi ortaya çıkıyor.

5) The People v. OJ Simpson: American Crime Story: American Horror Story’nin yapımcılarının elinden çıkan ve bazı AHS oyuncularını da bünyesinde bulunduran dizinin sadece konusu bile bir döneme damgasını vuran OJ Simpson davası. Daha çok konusuyla 2016 damga vurmuş olsa da cast seçimi ve yapım kalitesi de küçümsenmeyecek bir dizi.

4) 11.22.63: Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan dizi 15 şubatta yayınlanmaya başladı. Yapımcılığını JJ Abrams’ın üstlendiği dizi, JFK suikastını merkezine alması ve bunu bilimkurgu ögeleriyle harmanlamasıyla gerçekten harika bir yapım.

3) The Night Of: İlk bölümü 24 hazirandan yayınlanan mini dizi bir polisiye dizi olan The Night Of, müthiş oyunculukları ve psikolojik gerilimin hakkını veren senaryosuyla 2016’ya en çok damga vuran ilk üç diziden biri oldu.

2) Stranger Things: Buram buram 80’ler ve geek’lik kokan bu dizinin ismini duymayan olmamıştır. Netflix’in harika bir başka dizisi Stranger Things’i izlemediyseniz, listenin 1 numarasını gördükten hemen sonra ilk bölümü açmanız gerekiyor.

  1) Westworld: Listemizin birinci sırası Westworld’e ait. Sebebi de burada: http://filmsolucani.com/hbonun-dizi-piyasasini-sallamasina-alismadik-mi-westworld/

Share

Leave a comment