İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

UPGRADE

yapay zeka, intikam, asla pes etme

Nerede izlenir: DVD, Vizyon

Nasıl izlenir: “Sağlam bir aksiyon filmi olsun ama senaryosu da sıkmasın be abi…” denildiğinde.

Kısa süre önce fragmanını izlediğimde kurduğum cümlelerin pişmanlığını yaşamak adına cesaretimi topladım ve filmi izlemeye koyuldum. Tom Hardy’nin klonu olduğunu düşündüğüm Logan Marshall-Green’in başrolünde olduğu yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini Leigh Whannell üstleniyor fakat “Bize ne?” dediğini duyar gibi oldum. Doğru, dikkat çekmek istediğim nokta Whannell’in daha öncesinde daha çok korku ve korkuvari işlerde görev aldığını öğrenmiştim. Bu sebep ile “Upgrade”i izlerken temkinli olmaya karar verdim.

Alışıla gelmiş açılış sekansı sonrasında yaşanılan cinayet üstüne artan intikam bilinci, yapay zeka ile gerçekleştirilen tedavi sonrası devşiriliyor ve hikaye bambaşka bir yere evriliyor. Gerçekten güzel bir senaryo ve iyi bir yönetmenlik izledik. Bir yapay zekanın insan bedenini nasıl kontrol edebileceği ancak bu seviyedeki görsellik yardımıyla anlatılabilirdi.

Sinemada kameranın çizgizel hareketini bozmadan yavaş yavaş sağa ya da sola doğru kaymasına “Pan” hareketi deniliyor. Seyir içerisinde dairesel olarak gerçekleştirilen panvari hareketler aksiyonun nabzını her zaman üst düzeyde tutmayı başardı. Biz filmi çok beğendik fakat sizi bilemiyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest