THE PROTECTOR

fantastik, osmanlı, efsane, uyarlama

Nerede İzlenir: Netflix

Nasıl İzlenir: “Netflix Türkiye’de ilk orjinal içeriğini çıkarmış. İzleyelim mi?” denildiğinde tercih edilir.

“Dünya bir ülke olsa idi, başkenti İstanbul olurdu.” – Napolyon Bonapart

İstanbul’un akıllara sığmayacak efsaneleri ile olağanüstü tarihi her daim insanların dilinde, liderlerin emellerinde olmuştur. Bazen bir gaye yaratmasının yanı sıra umutlara düşman da olabilir. O kadar değerlidir ki herkesin kaldırabileceği bir yük değildir. İstanbul herkesten büyük ve önemlidir. İşte Hakan: Muhafız; bizlere bunu anlatmaya çalıştı fakat oldu mu?

Dönemin en iyi yönetmenleri ile ortaya çıkan ilk yerli Netflix orjinal içeriği The Protector; hikayesiyle diğer tüm internet dizilerinden ayrılıyor. Bugüne kadar büyük oranda tercih edilmemiş bir türü tarihi öğeler ile harmanlayarak fırına veren bir kitabın eski adıyla beyaz perdeye uyarlanması sarılası olmuş. Bahsi geçenler dışında nereye tutunacağımızı bilemememiz ise moral bozucu… İyi hikaye, iyi görüntü yönetmenlikleri dışında tutunacak dalı olmayan dizi az da olsa gönülleri hüsran içinde bıraktı. Okan Yalabık dışında oyunculukların vasat olduğu Hakan: Muhafız, olay örgüsünde ve senaryoda o kadar zayıf kaldı ki seyir halinde iken çoğu zaman milli duygular sebebiyle devam etme ihtiyacı duyuyorsunuz. Evet, 10 bölüm akıp geçiyor çünkü nereye bağlanacağını merak ediyorsunuz ama 46 milyon evde vizyona girmiş olan projenin Türkiye dışında Iron Fist kadar bile ilgi görmesi çok zor. Çağatay Ulusoy popülaritesi Arap ülkelerinde etki yaratabilir. Bu durum hiçbir şeyi değiştiremez. Görsel efektlerden bahsetmiyorum bile… (Gömlek giyme sahnesini hariç kılıyorum.)

Çok mu kötü idi?

Aslında “Evet.” demek için çok nedenimiz olmasına rağmen iyi yanlarından bahsetmeden geçemeyeceğim. Sanat tasarım aşamasında gerçekten başarılı olunmuş. Bu konuda da tahminlerim üzerine yönetmen Can Evrenol ve konsept tasarım (Doğru tabir mi? Emin değilim…) konusunda Türkiye için farkındalık yaratan Elif Domaniç’i tebrik etmek gerekiyor. Mekan tercihleri ile tarihten alıntılar da bir harika! Müziklerin Veyasin’den gelmesi üzerine konuşmama gerek yok. Netflix bizleri nereden vuracağını iyi biliyor.

Keşke daha fazla üzerine düşülse idi diye düşünmediğimizi söyleyemeyiz. Çok yarım kaldık ve 2. sezona motive kalmak izleyici kitlesi için zor olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir