THE OUTSIDER

yakuza, fedakar, sevgi, sadakat

Nerede İzlenir: Netflix

Nasıl İzlenir: “Ya şu Netflix’te ne izlesem?” denildiğinde hafif gerginlik ile izlenir.

Popüler işlerin uzun süre sonra gelecek olmasından kaynaklı Türkiye sınırları içerisinde Netflix’ten uzaklaşma isteği oluştu. Herkes için konuşmuyorum ve bu bir “Hadi Netflix övelim!” yazısı değil fakat içerik deryasının havuzuna atlamadan erkenden paydos etmek bizim gibi solucanlara yakışmaz. Kumsaldan çok uzaklaşmadan kıyıda Jared Leto’lu bir afiş görüldü. Netflix orijinal içeriği olan yapımın adı; “The Outsider”. Dilimize ise “Yabancı” olarak çevirilmiş. Gecenin kaçı olmuş, açıklamasında da bolca “Yakuza” yani Japon mafyası kelimesi geçince içeriye atladık. Çok iyi yapmışız!

Sizi harika bir aksiyon ya da mükemmel bir kurgu beklemiyor. Olağanüstü çekim teknikleri ile her cümlesinde tokat atan bir senaryodan da bahsetmiyorum. İki yakuza ailesinin arasında gelişen savaşın sebeplerini ve yakuza kültürünü, ana karakterimiz Amerikalı Nick gibi içinde fakat dışarıdan izliyorsunuz. Üzeriniz kan revan içinde kalmamasına rağmen gerekli adrenalini yaşama fırsatı yakalıyorsunuz. Oyunculuklar için Jared Leto’yu yıllarca övebiliriz, tartışmayalım. Bu filmdeki yan karakterler için de fazladan ömürlere ihtiyacımız var. Basit bir hikaye nasıl bu kadar iyi süslenebilir öğreniyoruz. Kardeşlik, aile, aşk gibi kavramları yakuza kültürü ile benimsiyoruz. Daha ne olsun?

Eksikler yok mu? Tonla var. 

Karakterleri tam tanıyamadan patır kütür bir şeyler yaşıyormuş hissiyatına kapılırken bazen çok duraksıyoruz. Akan suya da fazlası ile anlamlandırılmayan duygular katılmış, ağırlaştırılmış. Gitmiyor… Bendeniz bunu da sevdi. 

Sizler ne düşüneceksiniz merak ediyorum…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir