THE HAUNTING OF HILL HOUSE

hayatta kal, rüyalar, eğri, paralel

Nerede izlenir: Netflix

Nasıl Iizlenir: “Şöyle Conjuring gibi sağlam bir korku filmi izleyelim… hatta dizi olsa efsane olur.” denildiğinde yardırılmalıdır.

 

Dram, Korku ve Gizem… Bahsi geçen 3 kategorinin de hakkını tamamı ile veren olağanüstü bir Netflix dizisi izleyeceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Bir gün içerisinde bitirdiğim ve her sekansında heyecan duyduğum The Haunting of Hill House; Mike Flanagan’ın inanılmaz görselliğini harika bir hikaye ile tamamlamanın yanı sıra bu bütünlüğü doğru bir şekilde izleyiciye aktarabilecek başarılı oyunculukların da bir araya geldiği, kelimelere sığmayacak bir yapım!

“Silence lay steadily against the wood and stone of Hill House, and whatever walked there, walked alone.”

Shirley Jackson’ın aynı isimli romanından uyarlanan dizi, romandan çok ayrı bir akışta ilerlemesine rağmen 10 bölümlük seyir içerisinde geçmiş ile gelecek arasında gizemi artıran bir köprü kurarak korkuyla harmanlanmış yüreklerimizin heyecanını artırmayı başarıyor. Oscar ödüllü Timothy Hutton’ın performansını ayrı bir kefeye koyup dizinin ana karakterleri olan çocuklardan biraz bahsetmek istiyorum.

Nell, Luke, Shirley, Theodora ve Steven adlı karakterler; dizinin bütününde gösterilen oyunculuklar ile farklı ruh hallerine girilmesini sağlıyor. Hepsinin kendi içinde sahip olduğu korkuyu, ana hikayeden kopmayacak ve seyir zevkini yaşarken bizleri sıkmayacak şekilde aktarmayı çok iyi başarmışlar. Tek tek bahsetmeyeceğim ama izlerken aralarından biri ile kuracağınız ilişki mutlaka farklı olacaktır. Ben ise Luke’un toplumdan ve kabuslarından kaçışını tercih ediyorum. Sizin tercihlerinizi de gerçekten merak ediyorum. İzlemesi çok zor bir dizi çünkü gerçekten korkmanızın yanı sıra müziklerin ve görselliğin etkisinde aktif olarak gergin halde bulunuyorsunuz.

Ne olursa olsun izleyin, izlettirin. Netflix’in en iyi dizisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir