The Cabın ın the Woods

kurmaca, gençlik, uyuşturucu, tuzak, kıyamet

nerede izlenir: DVD

nasıl izlenir: arkadaşlar ile birlikte bir şeyler içerken.

“Klasik Amerikan korku filmlerinden bıktık usandık be kardeşim!”diye seslendiğinizi duyar gibiyim… Bu yapım için de aynısı söyleyebilirim ama sadece başlangıç!

2012 yılında tüm dünyada aynı anda vizyona giren ve “Dehşet Kapanı” diye çevirilen filmin kurgusunu oluşturan Drew Goddard ve Joss Whedon abimizin ellerini öpüp başıma götürmek istiyorum. Hiç beklemediğimiz bir anda yüzümüze yapıştırılan bir yumruk yok fakat ince ince zihinlerimize işletilen hikayenin farkına vardıkça şekillenen mükemmeliyetinin bana göre tekabülü olmayan bir çimdirik yani iki parmak ile et kıstırma var! Tamam, biraz abartıyor gibi durabilirim fakat size üstünkörü bahsetmek istiyorum. Hollywood’un elinden çıkmış ergen korku filmlerinin ihtiyaç duyduğu şeyleri sıraladığımız zaman aklımıza gelenler: kaslı erkekler, seksi kızlar, gözlüklü çocuklar ve rahat takılan uzun saçlılar… Hepsinden biraz biraz, en azından “Puf! Gene aynı şeyler….” dedirtecek kadar var. Hikayenin gelişimi de lanetli kitap, lanetli ev, günahlar, katiller temalarından birine sahip fakat parça parça bize aktarılan neşeli iki adamın (Richard Jenkins ve Bradley Whitford) önlerindeki paneller ile uğraşırken konuştuklarını oturtmaya çalıştığımız kalıp, bu klasik ögelerin amacını gösteriyor.

Kurgunun şahaneliğinden bahsetmeme artık gerek yok! Senaryo ise hikayeyi bize aktarmak için yönetmenliğin olduğu kadar yeterli fakat oyunculukların büyük kısmı (İki neşeli adam hariç.) vasatın altında… Thor karakteri ile sevdiğimiz Chris Hemsworth’un çaylak hallerini görmek bizleri ne kadar mutlu etse dahi “Bu nasıl bir oyunculuk lan!” dememek için yemin ederim kendimi zor tutuyorum. Üstüne biraz daha para ekleyip daha kaliteli bir kadro kursalardı keşke… O zaman gerçekten kült bir yapım izlemiş olacaktık.

Siz açın bir inceleyin. Biraz korkun biraz gülün biraz şaşırın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir