THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN

aşk, ölüm, country, fikir çatışması

 

Nerede izlenir: DVD

Nasıl izlenir: Kuru kalabalıktan ve anlamsız etkinliklerden sıkılıp evde geçirdiğiniz bir Cuma akşamı yalnız izlenir.

Ne zaman izlenir: Sonra her canınız sıkıldığında izlenir.

 

“aslında hep biliyordum. gerçek olmayacak kadar güzel olduğunu, uzun sürmeyeceğini.”  Alabama Monroe

Filmlerinde dram ve komediyi çaldığı birbirinden güzel müzikler ile dans ettiren Belçikalı yönetmen Felix Van Groeningen’i, belki en ünlü filmi olan The Broken Circle Breakdown üzerinden anlamaya çalışmalıyız. Yönetmenin başka filmleri incelendiğinde de aslında derdinin yani aradığı şeyin dünyaya bakan gözler arasındaki farklılık ve uyum olduğunu görüyoruz. Filmin melodramı içinde her sözün ve metanın yardımı ile derinleşen idea ayrımlarını anlamaya başlıyorsunuz.

Filmin irdelediği durumda ise bu zıtlıkları yakalayacağımız insanlık hali bir aşk hikayesi. Elise ve Didier birbirlerine büyük bir tutku ile bağlı olan aşklarının filmin akışı içinde yani aslında hayatlarının akışı içinde politika, din ve ölüm düşünceleri üzerinden birbirlerinden kopuşunu anlatıyor. Romantik bir Amerikan aşığı ateist Didier ile her zaman gerçekçi olmuş fakat iç sesinin esiri Elise’in başlarına gelen olaylar karşısında hala yan yana kalabilmek için verdikleri çaba ve kaçınılmaz sonda çemberin kırılışının en katı halini izliyoruz.

Zamansız bir film olan The Broken Circle Breakdown bize sunduğu iki farklı görüş ile çok acı fakat gerçek konular hakkında ne düşündüğümüzü sorgulatıyor. Yönetmenin Belgica ve The Misfortunates’de de bizi içine çektiği, kim olduğunu sorgulatma hali; özenle seçilmiş soundtrackler ile birleştiğinde tadı damağınızda kalacak görsel ve duysal bir şölene dönüşüyor.

Elise, Didier ve güzeller güzeli Maybelle’in görüntüleri ile birleştiğinde sizi mutluluktan uçuran Country müziğin farklı bir türü olan Bluegrass’ten bahsetmemek olmaz. Sonrasında Belçika’da turne yapan filmin soundtrackleri ile ünlenen bir müzik grubu bile var. Bu müzik türü Country müziğin daha yerel enstrümanlar (keman, banço…) ile birleşmiş hali aslında. Bu güzel filmi izledikten sonra daha da anlamlı hale gelecek olan fakat yalnızca kendisi bile her zaman mutluluk veren soundtrack albümü aşağıya bırakıyorum.

“He’s a romantic atheist, she’s a religious realist.”

IMDB’nin romantik ateist dediği baş kahramanımız Didier’in filmdeki büyük tiradından bir cümle ile yazımı sonlandırıyorum. İyi seyirler.

“ben… ben bir maymunum. ve korkuyorum. dostlarıma karşı nazik olmam gerektiğini aksi halde suratıma bir yumruk yiyeceğimi biliyorum.”

Aşağıya bırakılmış albüme gitmelik linke göndermeli metin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir