THE ALIENIST

gizem, psikiyatri, farkındalık, vahşet, sınıf farkı

Nerede İzlenir: Netflix

Nasıl İzlenir: Her koşulda izlenebilir fakat geç saatler etkisini artıracaktır.

1800’lerin İngilteresi’nde akıl hastalarının ruhlarını kaybettiğine inanılır ve psikiyatri uzmanları, ruh avcısı olarak tanınırdı… Aslında en özelinde 10 bölümlük karanlığı bu temele dayandırabiliriz. Tamamı ile çeşitli psikiyatrik problemlerin çözümlerine, getirdiklerine ve getirebileceklerine şahit oluyoruz fakat hikayemiz; dönemin koşullarından dolayı küçük yaşta hayat kadını olmaya itilmiş erkek çocuklarını öldüren bir seri katilin yakalanmaya çalışılmasıdır.

Daniel Brühl, Dakota Fanning ve Luke Evans’ın da yolu bu sebep ile kesişiyor. Sadece bu üç ana karakterin değil, herkesin katile yakınlaştığını hissediyoruz. En önemlisi ise katili, izleyiciler olarak yakalama fırsatı bize tanınmıyor. Olayın derinliğini akış ile eş zamanlı çözümleyebiliyor ve merakımızı biraz daha artırabiliyoruz.

Yönetmenlik ve ana hikayeyi bir kenara bırakabiliriz… Tamam, ikisi de ortalamanın çok üstünde işlenmiş ve 7 yazar ile 5 yönetmenin çalıştığı bir projenin bu kadar ahenk içinde olabilmesi çok şaşırtıcı ama öte yandan asıl övülmesi gerekenlerin senaryo bütünündeki diyaloglar ve oyunculuklar olduğuna inanıyorum. True Detective’in ilk sezonundan tanıdığımız Cary Joji Fukunaga’nın kaleme aldığı 2 bölümü de dikkatle izlemenizi şimdiden tavsiye ederim.

Sonuç olarak; “Dark”ın karanlığını ile gizemini, “True Detective”in yaşattığı gerilimin yanındaki karakterlere sarılma hissiyatını seviyorsanız… “The Alienist” tam size göre!

Dürüst olalım, ikisinden de iyi değil. Benim düşünmeye ihtiyacım vardı ve cevaplarımı bu seriden çıkarabildim. Çoğu soruna yönelik yapılan yorumları ile beni etkiledi, sizi de etkilesin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir