The 100

gençlik, radyasyon, direniş

nerede izlenir: Netflix, Vizyon

nasıl izlenir: Vakit öldürmek ya da hayal dünyasını geliştirmek adına yalnız iken izlenir.

19 Mart 2014 tarihinde yayın hayatına adım atmış, bir kıyamet senaryosunu anlatan The 100, Kaas Morgan‘ın kitabından uyarlanan ve Jason Rothenberg tarafından geliştirilen bir hikayedir. 97 yıl önce yeryüzünde yaşayan insanların ölümüyle sonuçlanan nükleer bir savaş gerçekleşmiş ve dünyanın yüzeyi yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanmıştır. Bilinen tek hayatta kalanlar gezegenin yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşayanlardır ve bu uzay istasyonları Ark ismindeki istasyonun oluşturulması için Jaha başkanlığında birleşir. Kaynaklar kıttır, suçun türüne bakılmaksızın 18 yaşın üstündeki suçlular uzaya fırlatılarak cezalandırılmaktadır. Ark’ın kaynakları tükenmektedir, yeni yaşam kaynaklarına gereksinilmektedir. 100 genç mahkumun harcanabileceği duyurulur ve yaşam olanaklarının öğrenilmesi amacıyla eski suçlarının bağışlanacağı söylenerek son savaştan önce kurulan, içinde bolca bozulmayan erzak bulunduğu düşünülen Weather Dağı’nın yakınına eski bir uzay gemisiyle gönderilir. Planlananın aksine gençler dağın uzağına iner ve geçici bir topluluk kurmak için aralarında mücadele eder. Tabi her dizide olduğu ve olacağı gibi sorunları bunla bitmez ve dünyada onlar dışında da yaşayan toplulukların farkına varırlar.

Şu an 3.sezonu devam eden dizinin benim için ayrı bir yeri var diyemem ama bilgisayar başına beni kilitlemeyi biliyor. Hikaye kurgusu ve bize aynı çocukken yaptığımız gibi ”Ben buyum!” dedirten karakterler veren The 100’ün en iyi yaptığı iş ise sıfırdan bir topluluk yaratmayı, yeni bir dünya anlayışını ve diğer topluluklarla ilişkileri çok iyi yansıtıyor. Lost’ dan tanıdığımız Henry Ian Cusick, Person of Interest’ ten Paige Turco ve birçok filmle simasını unutmadığımız Isaiah Washington gibi kalbur üstü isimleri kadrosundan bulunduran dizide başrolleri Clarke karakteriyle Eliza Taylor ve Bellamy karakteriyle Bob Morley paylaşıyor. Oyunculuklar orta seviye diyeceğimiz bir CW dizisine göre fazla olan hikayede favori karakterim olmasada(hatta kıl olduğum) John Murphy yani Richard Harmon benim en çok dikkatimi çeken isim. 2-3 gün aralıksız dizi izlemek istiyorum ve beni şaşırtsın diyorsanız The 100’ü öneririm ama onun dışında hiç bir zaman ilk üçünüze girecek bir dizi olamaz.

Dip Not: Yönetmenden bahsetmedim çünkü onluk bir iş yok. Ben bile yapardım…

2 Comments

  1. İzlemeyi planladığım bir diziydi, en azından sayende konuya daha hakimim. İlk olarak dizi hakkında verdiğin bilgiler ve sonrasında onu izleyen kişisel yorumlarınla güzel bir yazıya dönüşmüş. Eline sağlık! Burada seni daha çok görebiliriz umarım <3

  2. Sanırım İlker Canikligil The 100 için senaryo yazma 101 demişti. Sen de yazıda yeni dünyalar yaratıldığından bahsetmişsin. İyice ilgimi çekti bu dizi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir