İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TANK GIRL

DC, çizgi roman, aksiyon, tank, jet, 2033, distopya

Nerede İzlenir: DVD

Nasıl İzlenir: DC filmlerini merak ettiğinizde izlenir.

NOT: Çizgi romanlarını okumadım. Yazı sadece film üzerinde gördüklerim üzerine olacaktır.

Yukarıda da belirttiğim gibi DC filmlerini merak edip araştırdığımda karşıma çıktı bu film. Ana karakterin ve yönetmenin kadın olması ve müziklerinin ilgi çekici olması nedeniyle izledim. Böyle ilgi çekici unsurlara ve karakterlere sahip olmasına rağmen filmi başarılı bulmadım (bulmayı çok istedim). Bence Tank Girl bu kadro ile çok daha başarılı, feminist ve queer bir film (elbette kamu spotu gibi bir filmden bahsetmiyorum) olabilirdi. Çünkü Rebecca (Tank Girl) tam da görmeye ihtiyacımızın olduğu güçlü bir karakter.

Filmin konusuna gelirsek distopik bir dünyada geçiyor. Rebecca ve arkadaşları çölleşmiş dünyada ortak bir evde yaşıyorlar. Yaşamın en temel kaynağı su ise Water & Power adlı şirketin elinde (tahmin edilebileceği gibi şirketin sahibi kötü karakterimiz Kesslee). Bu şirket onların sağladığı su dışında su kullanımına izin vermiyor. Tabii ki bizimkiler kaçak yoldan su kullanıyor. Bunu fark eden W&P evlerini basıyor, herkesi öldürüp Sam’i kaçırıyor ve Rebecca W&P tarafından esir alınıyor.

Rebecca bir yandan kaçma çabalarından ötürü şirketin sahibi Kesslee’den işkence görürken öbür yandan Jet Girl ile tanışıyor. Jet Girl ise şirkette çalışan bir jet teknisyeni. İkilinin ilişkileri Rebecca’nın yapışkanlığı sayesinde ilerliyor.
Kesslee, Ripper adını verdikleri “korkunç yaratıklar”ın yaşadıkları yeri bulmak için Rebecca’yı yem olarak kullanıyor. Fakat işler istediği gibi gitmiyor ve Rebecca özgür kalarak (ardından) Jet Girl ile birlikte Sam’i bulmak ve şirketi yok etmek için ekip oluyor.

Punk esintilerinin fazlaca olduğu ve heteroseksüel (hatta yarı insan) yönelimlerin olmadığı (ya da az bulunduğu) bir film Tank Girl. Fakat maalesef feminist bir karakteri bile biraz da olsa ataerkil bir şekilde bizlere sunmuşlar.

Ek olarak filmle ilgili bir şeyler söylemek gerekirse:
Filmin içinde çizgi roman görüntülerinin olması filme çok hoş bir hava katmış.
Fakat çok fazla kurgusal atlama var (Rebecca’yı bir sahnede ıslak görürken yine aynı sahnede kurumuş hatta makyajı yapılmış olarak görüyoruz.). Bu yüzden zihinde oturmayan detaylar var.
Tank Girl’ü canlandıran Lori Petty mükemmel bir seçim olmuş (gerçek hayatta da Tank Girl kadar çılgın biriymiş kendisi.).
Ayrıca filmde Iggy Pop’ı da görüyoruz. Onun olduğu sahneyi (sanırım Iggy olduğu için) komik buldum (elbette kendisi soundtrackte bulunuyor).

Filmi hakkında ne kadar kötü yorum yapıp beğenmesem de amacım Tank Girl gibi bir karakterin potansiyelini vurgulamaktı.

Herkese keyifli seyirler dilerim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest