İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SULLY

drama, uçak kazası, Tom Hanks

Nerede izlenir: DVD(SATIN AL)

 

Yönetmenliğini Clint Eastwood’un üstlendiği Sully, 2016 yapımı Amerikan biyografik drama filmidir. 15 Ocak 2009 yılında eşine hiç rastlanmamış ve hatta simülasyonlarda dahi eğitimi verilmemiş bir arıza sonucu kaptan pilot Sully’nin uçağı Hudson Nehri’ne indirmesini konu alan filmin başrol oyuncusu ise yukarıdan da anlaşılacağı üzere Tom Hanks abimizdir. Yardımcı pilot rolünde ise Aaron Eckhart bulunmakta.

Gelelim filme: 2009 yılında, kalkıştan sadece birkaç dakika sonra kuş çarpması sonucu 2 motorunu kaybeden 155 kişi taşıyan uçağı havaalanına kadar başarılı bir şekilde götüremeyeceğini düşündüğü için Sully, tek çare olarak donmuş bir durumda olan Hudson Nehri’ne iniş yapmayı planlamıştır. Çarpma anını ve sonrasında yaşananları gayet güzel aktarmış yönetmen. Neredeyse donmak üzere olan yolcuların imdadına o bölgedeki tüm tekneler giderek yetişmiştir. Başlangıçta bir halk kahramanı olarak ilan edilmelerine karşılık pilot ve yardımcı pilot, bilgisayar verilerine göre hata etmişlerdir. Çünkü bilgisayar, uçağın bir motorunun hala çalışabilir durumda olduğunu ve bu sebepten havalimanına inişin mümkün olduğunu göstermekteydi. Sully bunun mümkün olmadığını bilse de, motorun çalışmadığından emin olsa da içinde 155 kişinin hayatını riske mi attım korkusu yeşerir. Sonunda ise yetkililer pilotlara soruşturma açar ve pilotlar kendilerini aklamak durumunda kalırlar. Ki bu soruşturmalar senaryo değil, gerçekten de sigorta şirketlerinin mal candan önemlidir politikası ile açtığı davalardır.

Yakın tarihte yaşanmış bir olayı, dramatik bir şekilde ve fazla da merak uyandırmayarak anlatan filmin en büyük artısı kuşkusuz ki oyuncu kadrosu. Özellikle Tom Hanks faktörü filmin izlenmesinde, kendini izletmesinde başı çekiyor. Bunun dışında genel hatları ile duygu sömürüsü üzerinde durulmuş desek çok da abartmış olmayız. Yine de kendini iletmeyi başarıyor. Şimdiden iyi seyirler efenim.
BRACE FOR IMPACT!!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest