SUFI SOUL: THE MYSTIC MUSIC OF ISLAM

sufizm, islam, mistisizm, müzik, belgesel

Nerede izlenir: Netflix

Ne zaman izlenir: “Tasavvuf” üzerine izlemek istediğiniz herhangi bir zaman uygundur. Zira belgesel epeyce kısa.

        “Sevginin yolları uzun ve karmaşıktır. Çünkü Sufizm’in kalbinde Tanrı korkusu değil, Tanrı sevgisi yatar.”

Sufizm’in özünün bir şeyleri ayrı tutmaktansa “bir” görmek olduğu ana fikrini içeren 48 dakikalık belgesel; bize 48 dakikalık bir belgeselin verebileceği birçok bilgi veriyor fakat adından da anlaşılacağı üzere odağını Sufizm’in ruhu olarak görülen “müziğe” çevirmiş.

Hindistan ve hatta Türkiye (Konya) dahil birçok ülkeye ziyareti içeren belgeselde; bu ülkelerin Sufizm’e bakış açıları, ülkelerde yaşayan Sufistlerin yaptıkları müzikler, Sufistlerin nasıl koşullarda yaşadıkları (devlet baskısı olması olmaması vs. ) gibi konular incelenmiş. Özellikle tutucu müslümanların sufistleri günahkarlar ve yanlış yolda olanlar olarak betimlemelerine dikkat çekilmiş. Sufist müziği ile ilgili olarak da Pakistan’dan Nusrah Fateh Ali ve Türkiye’den Mercan Dede üzerinde daha çok durulmuş.

Şimdi burada durup din güzellemesi yapmayacağım tabii ki fakat “İki gözümüz var. Ama her şeyi göremeyebiliriz. Bir göz daha var, kalbimiz. Görülmeyeni görür.” fikrini benimsemiş, İslam içerisinde çok daha ılımlı, barışçıl ve çoğulcu yerdeki Sufizm’i göbeğinde tutan bu kısa belgesele bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir