Stranger Thıngs

Fragmanı önden direk gönderdim.

gizemli, heyecanlı, karanlık, çocukluk, retro

nerede izlenir:  Netflix

nasıl izlenir: koltukta, patlamış mısır ve battaniye eşliğinde

İzleyin ve aklınızda güzel güzel düşünceler canlansın. Başkasının varolmasına imkan yok çünkü “Böyle bir dizi yapacağız.” haberinden final bölümüne kadar kötü olacağını düşünebileceğimiz bir şey yer almıyor! Elbette sinematik eksiklikler, senaryo bozuklukları ve bazı oyunculuklar hakkında konuşur konuşur başımızı şişiririz ama net yaklaşımda bulunduğumuz an görüyoruz ki EFSANE!

Netflix‘in yapımcılığında Duffer Kardeşler‘in yaratıcılığında şahlanan 8 bölümlük fantastik-gerilim dizi film, tarihe adını yazmış bilim kurgu öğelerinden bütünü ile yararlanıyor. Bir yandan X-Men‘den alıntılara kulağımız çalınırken paralel evrenler hakkında minik argümanlar yürütülüyor. “Süper kahraman filmi mi lan bu?” yargıları ile soluksuz seyire devam ederken korkunç “şey” ‘ler görmeye başlıyoruz. Hepsini yaşamaktan huzur bulduğumuz an, gerçekten duygulandıracak bir dramın kurbanı oluyoruz. Aile bağları, arkadaşlık, aşk coşuyor. İzleyenler yani bizler de gaza geliyoruz ama bir anda bitiyor.

8 bölüm dediğin çok az… Daha dün 5 bölüm izledim, hemen bitti. Bırakamayacağınız bir akışta devam eden bölümler, mantık çerçevesinin dışına çıkmadan birbirine bağlanıyor fakat İP ÇOK KISA. Tamam, hikayeyi bozmadan kurulan senaryonun süreci kısa ise buna katlanmak kaliteyi arttıracaktır. Kalite doruklara gelmiş zaten bırak biraz azalsın da doyalım!

İsyan paragrafımı geride bıraktığıma göre övmem gerekenlerin hakkını verip kenara çekileceğim.

1 – Millie Bobby Brown‘in dışında nerede ise herkes standartların üstünde performans göstermiş. Millie, resmen şov yapmış.

2 –  Çocuklar ile yükselen hikaye, onların oyuncu(gamer) karakterinde ayakta kalıyor ve her şey daha tatlı hale geliyor.

3 –  İhtiyacımız olan gerilimi doğrudan almamızı sağlayan bir yönetmenlik var. Fazlasını istemek bana göre biraz yüzsüzlüktür.

4 –  Hikaye kurgusu son maddemiz. 4 – 4,5 saatlik serüvenin belli başlı yerlerinde yapılan hareketler bağıra bağıra “Vayyy!” dedirtecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir