İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SPLIT

seri, karakter, çocuk ruh, hapis

Nerede izlenir: DVD(SATIN AL)

Nasıl izlenir: Cuma gecesi tembelliği uygun zamanlamadır.

1 saat 57 dakika olan psikoloji filmidir. Yönetmenliğini M. Night Shyamalan üstlenmiştir. Çoklu kişilik bozukluğunu anlatan film, Kevin adında birinin 23 tane alter egoya sahip hayatını sunar. Film, tehlikeli ve zararlı alter egonun Kevin’ı ele geçirmesiyle üç genç kadını kaçırışı ile başlar. Genç kadınların kısıtlanan özgürlüğünde Kevin’ı tanımaları ve anlamaları gerekmektedir ki bu çok kolay olmayacaktır. Kevin, Barry’nin hakimiyetinde yaşamaktadır. Barry ile var olduğu sürece modaya meraklı, diğer alter egoların savaşı içerisinde zararsız hakimiyeti ile yaşamını sürdürmektedir. Fakat 23 kişiliğin birbirini tetiklediği 2 tehlikeli karaktere engel olamamakta ve bunun doğrultusunda diğer insanların yaşamını yok edecek bir noktaya gelmektedir.

Genel olarak ifade edersek; filmimiz üç kadının hayatta kalabilmeleri ve Kevin’ın değişen kişilikleriyle nasıl mücadele edecekleri, anlayacakları ve tepki verecekleri gerilimiyle geçmektedir.

Filmi anlattığımıza göre kendi yorumlarımızı söylemekte de fayda var elbette. Kevin karakterine hayat veren James McAvoy’ın çalışılmış oyunculuğu o kadar iyi anlaşılıyor ki bir yıldız da Film Solucanı ailesinden! Farklı karakteri bir arada, bir bedende ve bir zihinde tutmak oldukça zor bir iştir. McAvoy bunun üstesinden bir hayli gelmiş olacak ki üç kadının yanına hangi alter egoyla gelirse gelsin hepimizi ona inandırdı. Bunun dışında öykü, yaşanmış bir olaydan esinlenilmiş. 1955 doğumlu Billiy Miligan adında biri, yaşadığı travmalar dolayısıyla 24 adet kişilik oluşturmuştur. Ancak bu kadar can alıcı bir senaryoda maalesef ki klişelere kurban gidilmiş. Kaçırılan üç genç kadının arasında olan Casey karakterinin sıra dışılığı, doğal güzelliği üzerinde durulması onun mücadelede en çok yer alacak isim olacağı çanlarını ilk dakikalarda çalmış. Diğer kadınların giyinişleriyle, tepkileriyle “aptal kadın” ifadesine yer verilmiş olarak anlaşılıyor. Casey karakteri daha maskülen bir kostümle karşımıza çıkarken Marcia ve Claire feminen giysiler ile anlamsız bir çağrışım içerisinde kalıyorlar. Gerilim filmlerinde çoğu kez yer alan bir anlam yer etmiş kendine. ‘’Seksi kadın aptaldır ve ölür.’’  Testere’nin son filminde de böyle bir etkileşime maruz kalmıştım. Maruz kalmıştım diyorum çünkü alımlı ve feminen kadının aptal olacağı algısı bizi rahatsız etmekten başka bir şey yaratmıyor.  Özellikle böyle bir anlamın sinemada kalıplaşması biz izleyenleri derinden yaralıyor ne yazık ki. Söylemeden edemeyeceğimiz bir spoiler ise filmin sonunda Bruce Willis selam çakıyor bizlere.

Velhasılıkelam, cuma günü tembelliği için uygun filmdir sayın okuyucular. Nasıl sence diye sorarsanız eğer; eh meh diye cevap veririm. İyi seyirler dilerim!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest