SKYSCRAPER

gökdelen, aksiyon, aile, cesaret

 

Nerede izlenir: DVD

Nasıl/ne zaman izlenir: Klasik bir aksiyon filmi izlemek istediğinizde, ailenizle ya da arkadaşlarınızla.

-Spoiler içerir-

Hayattaki tek zayıf noktası ailesi olan Will Sawyer, yıllar yıllar önce FBI Rehine Kurtarma Ekibi’ne liderlik etmiş ana karakterimizdir. Tür olarak benzeri bütün filmlerde olduğu gibi Will de; olağanüstü güçlü, her çeşit darbeye karşı ayakta kalabilen (“darbe” kelimesiyle hem maddi hem manevi şeyleri kast ediyorum. Zira Will ve benzeri karakterler asla pes etmezler ve mutlaka istediklerini elde ederler) ve -film özelinde- gayesi ne ise ona ulaşmış biridir. Filmde bu “nevi şahsına münhasır” karakterimize Dwayne Johnson hayat verir.

Will, FBI’dan emekliliği sonrasında evlenmiştir, iki çocuğu olmuştur. Fakat aslında yalnızca bir eş ve iki çocuk değildir sahip olduğu şey, yaşam motivasyonudur da aynı zamanda. Ailesine büyük bir tutkuyla bağlıdır. İşte tam bu tutkuyu ve yaşam motivasyonunu kıskanan, Will’in FBI’dan arkadaşı çıkar burada karşımıza: Ben. Fakat Ben filmimizdeki “kötü” takıma yardım etmektedir ve bunun için Will’i kullanması gerekir. Will’i kullanacağı nokta, Will’in güvenlik denetçisi olmaya başladığı (halihazırda yaşıyor olduğu) gökdelenin sistemine erişmektir.

“Kötü” takımımız gökdeleninin kurucusunun sahip olduğu bir cihaza ulaşmak istemektedir. Cihaza ulaşmak için gökdelenin sistemini ele geçirirler, bloke ederler ve yakarlar. Fakat yangın esnasında Will Sawyer’ın ailesi içeridedir. Ailesine tutkuyla bağlı Will, onları kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapar hatta elinden gelenin çok çok daha ötesini yapar.

Filmin sonunda hiç de şaşırmadığımız bir şekilde Will Sawyer ailesini kurtarır, “iyiler” kazanır. İzlerken o ailenin kurtulmama ihtimalini düşünmemiştim bile. Elbette ki kurtulacaklardı ve elbette ki musmutlu bir son ile bitecekti.

Filme dair söylemek istediğim birkaç şey daha var; bir ana karakterin insanüstü güce sahip olması benim için yalnızca faklı bir “gerçeklik”te kabul edilebilir bir durum. Aksi olduğunda yapay buluyorum. Karakterler de genelde “idealize” edilmiş karakterler olur ve Gökdelen’de bunu en net gördüğümüz karakter Will Sawyer. Birinin yaptıklarını alkışlamamız için onun Will gibi bir şeylere tutkuyla bağlı olan (böyle filmlerde bu tutkunun aile olması ihtimali yüksektir), insanüstü şekilde güçlü mü olması gerekir? Filmde Will’in kazanmasını istiyorsunuz, Will’i alkışlıyorsunuz, onu takdir ediyorsunuz. Will güzellemesi yapılmış yani kısaca. Fakat tüm bunlar için gerekli olan şey Will’in sahip olduğu özellikler midir?

Ayrıca Gökdelen özelinde konuşacak olursam; istenen mesajlar “beylik sözler” eşliğinde verilmeye çalışıldığında, bence, karşıya geçmiyor. Bu mesajların, filmdeki diyalogların içine yedirilmesi gerektiğini düşünüyorum. “Cesur olmak için bir şeylerden korkmamız gerekir”vari sözler, bunun kullanılmasını gerektirecek diyaloglara yedirildiğinde doğal duruyor.

Aksiyonseverler için görsel bir doyum vereceğini düşünüyorum. Fakat dediğim gibi özellikle olayların gidişatı itibariyle sıradan bir filmdi. İyi seyirler dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir