İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RENT

müzikal, uyuşturucu, broadway, la bohème, aids, nyc, cinsel kimlik

Nerede İzlenir: DVD

Nasıl İzlenir: Broadway’de canlı olarak izleyemeyeceğini anlayınca izlenir.

Rent, aynı adı taşıyan Broadway müzikalinin uyarlaması olan bir film. Bu müzikal ise Giacomo Puccini’nin La Bohème (1896) operasına dayanıyor. Ya tesadüf diyebileceğimiz ya da bilerek planlanmış bir şekilde müzikal, tam olarak La Bohème’den bir asır sonra prömiyer yapıyor.
Operada da müzikalde de genç ve yoksul sanatçıların hayatları konu ediliyor. Üstelik Rent karakterlerinin isimleri ve kimlikleri aynı zamanda Puccini’nin orijinal karakterlerini de yansıtıyor. Fakat dönem farklılığından dolayı La Bohème’de tüberküloz işlenirken Rent’te HIV/AIDS işleniyor. Ayrıca opera 1800’lerdeki Paris’i, müzikal ise 90’ların New York’unu anlatıyor.

Filmde 8 ana karakter var ve bu karakterlerin “bohem” yaşamlarına tanık oluyoruz. Filmin en iyi noktalarından biri de bazı karakterleri, müzikaldeki orijinal kastın yeniden canlandırması. Böylelikle performans farklarını görebiliyorsunuz.

Bu 8 karakterin farklı etnik kökeni, cinsel yönelimi ve kimliği var. Klasik beyaz-hetero ilişkiler dışına çıkıp bize çoğunlukla gösterilmeyen hayatları gösteriyor. Buna bir de önemli bir konu olan fakat göz ardı edilen, cinsel yolla bulaşan hastalık konusu da ekleniyor. Bu şekilde bir farkındalık yaratıyor.

Seyirciyi interaktif kullanan bir müzikal olduğu için filmin o kadar etkin olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca uyarlanan şey bir tiyatro olduğu için film -özellikle müzikali izlemiş olanlar açısından- durağan gelebilir. Ne olursa olsun gerek müzikleriyle, gerekse anlattığı konuyla -buna Broadway’de izleyemeyeceğimizi de katarsak- farklı bir müzikal deneyimlemek için iyi bir film olduğunu düşünüyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest