İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

READY PLAYER ONE

oasis, trap adventure, gamer

Nerede izlenir: DVD(SATIN AL)

Nasıl/ne zaman izlenir: Serin bir akşam, arkadaş çevresi ile çerez niyetine.

2018 Steven Spielberg yapımı fantastik/bilim kurgu filmimizi dün itibariyle izlemiş bulunmaktayım. Filmde beklediğimden fazlasını buldum. Bunun da en büyük nedeni filmin, Ernest Clien’in aynı isimli romanından uyarlanmış olması. Ki bu roman New York Times Best Seller listesinde de kendine yer bulmuştur.

Biz yazımıza tabii ki film üzerinden devam edeceğiz. 2045 yılında dünya kaosa sürüklenmiş, ekonomik olarak büyük çöküntüler yaşanmaktadır (tandık geldi). Dünya nüfusunun neredeyse tamamı vakitlerini OASIS adı verilen sanal gerçeklik oyununda geçirmektedir. Neredeyse sadece uyumak için oyundan çıkmaktaydılar dahi diyebiliriz. Oyunun yaratıcısı olan James Halliday ölmeden önce bütün mirasının, OASIS’in içine sakladığı 3 anahtarı da bulan kişinin olacağını açıklar. Tabii bu anahtarları bulup “kötü amaçlar için” kullanacak bir topluluk da olmasa filmin akışı gerçekleşmezdi. Buradan itibaren bol aksiyonlu anahtar arama görevleri başlıyor ve filmin sonuna kadar devam ediyor.

Gelelim naçizane fikrime. Filmde 80’li yıllara yapılan atıflar çok başarılıydı. Görsel efektler için de ortalamanın üstü diyebiliriz. Ancak her uyarlama filmde olduğu gibi içerik anlatılmak yerine insanlara görsel şov yapmaya çalışmaları, filmi bizim için sınıfta bırakmıştır. Özgün senaryosu yansıtılamamış, olay örgüleri de bazen yetersiz bir biçimde işlenmiş. Bu anlarda çocuk filmi izliyor gibi hissettim desem abartmış olmam. Belki biraz abartı…

Sonuç olarak; her ne kadar film yorumlama sitelerindeki puanları biraz fazla bulsam da, aksiyon ve özellikle oyun sever bir insansanız bir dakika bile kaybetmeden izleyin derim. Sıkılmazsınız.

Not: Daha önce yazmış olduğum “Sword Art Online” animesini izleyenler filmi çok sevecektir. Filmi izleyip beğenenler de animeyi izleyebilirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest