PSIKOKINEZI

Süper Kahraman, Telekinezi, Baba-Kız, Komedi

Nerede izlenir: Netflix

Neden izlenir: Büyük bütçeli süper kahraman filmlerinden farklı bir tat olarak minimalist bir süper kahraman filmi izlemek isteyenlere

2016 yılında beyazperdede karşılaştığımız ve Zombi film klasmanında en önemli filmlerden biri olarak şimdiden ipi göğüsleyen “Train to Busan” filmiyle uluslararası arenada ismini gösteren Güney Koreli yönetmen Yeon Sang-ho’nun Netflix için yazıp yönettiği yeni filmi “Psychokinesis”, minimalist bir süper kahraman filmi olarak farklı bir klasmanda karşımıza çıkıyor. Genel olarak sinemada anime yapımlarıyla adından söz ettiren yönetmen, bu filmiyle de animelerindeki görselliği reel dünyaya taşıyor.

Hikayemiz yıllar önce eşi ve kızını terk etmiş olan sorumsuz ve çekilmez bir adam olan Shin Suk-hun’un içtiği bir suyla aniden süper güçler kazanmasıyla başlıyor. Yıllar önce terk ettiği kızını ve eşini arayıp sormayan, bir güvenlik görevlisi olarak çalıştığı ortamda bile çekilmez bir adam olan Shin Suk, karısının bir kaza sonucu ölümüyle yıllar sonra kızıyla karşılaşmak zorunda kalıyor. Kızının dükkanın bulunduğu mahallenin yıkılıp yerine alışveriş merkezi dikmek isteyenlere karşı verdikleri savaşta, kızı uğruna yaşadığı her şeyi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca, kızına yardım etmeye ve kızının gönlünü tekrardan kazanmaya çalışır. Birçok açıdan bir babanın kızını geri kazanabilmek için çabasını anlatan bir film olarak görülse de, birçok noktada bir süper kahraman filmi olarak da karşımıza çıkan bir film. İnsani değerleri hiçe sayıp daha çok kazanmak isteyen iş adamlarının karşısında, hayatını kazanmak için her şeyi olan dükkanlarını korumak için savaşan yerel esnafın mücadelesinde onlara da bir umut oluyor. Bu açıdan bir nevi yerel mahallenin süper kahramanı olan bir adamın hikayesini de gözler önüne seriyor.

Birkaç noktada bazı saçmalıklar filmin izlenme seyrini düşürebiliyor. Bazı noktalarda mizahi ögeler de kullanmaya çalışan yönetmen, biraz saçmalarmışçasına birkaç diyalogla bazı noktalarda filmin görselliğini bozabiliyor. Ama büyük bütçeli süper kahraman filmlerinin içerdiği ögelere karşı daha minimalist ve genelde amacı kızını korumak ve mahalleliye umut olmak ve en önemlisi iyi bir insan olmak isteyen bir babanın, bir adamın hikayesi karşımıza çıkıyor.

Yönetmen Yeon Sang-ho’nun ikinci canlı-aksiyon filmi olarak karşımıza çıkan bu filmin, “Train to Busan” filminin her açıdan kazandığı başarının gölgesinde kalacağı aşikar ama bahsettiğim birçok açıdan da izlemeye değer bir film…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir