PREDESTINATION

akıl oyunu, zaman yolculuğu, eşitlik

nerede izlenir: DVD

nasıl izlenir: Tahmin yarışına girebileceğiniz arkadaşınız veya arkadaşlarınız ile

ne zaman izlenir: Sakin kafa ile bir cumartesi gecesi

2014 yapımı bu bilim-kurgu filmimiz bir Avustralya yapımı olmakla birlikte Micheal ve Peter Spierig kardeşler tarafından yazılıp yönetilmiştir.

Öncelikle şunu belirtelim, sınav dönemindeyseniz filmi izlemek için biraz bekleyin deriz. Sonra ders çalışırken birden kendinizi filmdeki olayları yorumlarken bulup da bizlere kızmayın…

Filmin ilk yarısı -özellikle barda geçen konuşmalar- bazı izleyicilerimize sıkıcı gelebilir ancak son zamanlarda her filmde göremediğimiz (ne yazık ki) filmin alt yapısının oluşturulma süreci tam olarak burada geçmekte. Ayrıca bilim-kurgu dediğimiz için muhteşem Marvelimsi efektler falan beklemeyin. Bilim-kurgu kısmı işin sadece zaman yolculuğu kısmını kaplıyor desek yalan olmaz.

Hem ilk yarısı ağır geçen hem de muhteşem görsel efektleri olmayan filmi neden mi sizle paylaştık? Cevabı çok basit. Tam bir senaryo harikası film. Dedik ya tahmin yarışına gireceğiniz birileriyle izleyin diye. Merak etmeyin yalnız bile izleseniz bu yarışa kendiniz ile gireceksiniz. Klasik hikayelerden uzak duran “mind fuck” diye nitelendirdiğimiz film kategorisinde öncülerdendir Predestiation (yazarın gönlünde birinci). Söylemeden geçmeyelim, Ethan Hawke abimiz yine döktürmüş oyunculuğuyla.

 Spoiler Alert

Ethan Hawke seriyi bozmamış, bu filmde de ölmeyi başarmıştır. Hem de defalarca…

                                                            

1 Comment

  1. Filmi birileriyle izlerken gerçekten tahmin yarışı içinde buluyorsunuz kendinizi. Volkan bey filmi çok güzel anlatmış kendisine teşekkür ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir