PIELES

Sayko, deforme, toplumsal, farklılık

Nerede izlenir: Netflix

Ne zaman izlenir: Kendinizi hazır hissettiğinizde.

Uzun zamandır kendimi dizi izlemekten çekip alamazken sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine film dünyasına hızlı bir giriş yaptım ve bugün, sizlere bir süredir izlediğim en ilginç filmi takdim etmek istiyorum: Pieles (Deriler).

27 yaşındaki İspanyol yönetmen Eduardo Casanova, rahatsız edici de denebilecek düzeyde ilginç bir film ortaya koymuş. Kendilerini “normal” gören insanların, vücutlarında veya “deriler”inde deformasyonlara sahip insanları toplum içinde aşağılamasını ve dışlamasını konu edinen bu yapım, deforme insanların kendilerini topluma nasıl kabul ettirdiklerini kara komedi yolu ile gösteriyor. Bu şekilde asıl sorunun kendilerini “normal” gören insanlarda olduğunu da fark etmemizi sağlıyor ki çok güzel toplumsal/kişisel mesajlara da yer veriyor Pieles.

Filmin çekiminde ağırlıkta kullanılan mor, mavi ve pembe tonları filmin rahatsız edici görselliğini bir nebze de olsa yumuşatmayı başarıyor. Fazla diyalog olmadan, mekan kullanmadan, üst düzey oyunculuklar sergilemenin gerekliliğini bir kenara bırakarak güzel bir iş çıkmış diyebilirim.

Emin olun kötü yorumlar da duydum, okudum ancak bu filme bir şans vermelisiniz. İzledikten sonra yorumlarınızı da merak etmiyor değilim.

Filmi izleyenler linkteki kısa filme doğru da yol alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir