OVERLORD

2. dünya savaşı, zombi, 1000 yıllık nazi

Nerede izlenir: Sinema

Nasıl izlenir: “Hafta sonu bir filme gidelim hep birlikte.” önermesinin destekleyecisi olarak izlenir.

 

2. Dünya Savaşı’nın en önemli harekatlarından biri olarak bilinen “Overlord” hakkında bilgi sahibi olmadan, fragman ve afişe inanarak izlemeye koyulduğumuz “Overlord”; açık konuşmak gerekir ise bana beklenilenden fazlasını verdi.

Öncelikle bu yapımı sevebilmeniz için az da olsa hayal gücüne ihtiyacınız var.

Amerika – İngiltere müttefikliğinde Almanya’nın Fransa’da kurduğu bir radar kulesinin yok edilmesi üzerine ilerleyen seyirde her şey doğal akışında devam ediyor. Tarihten de öğrenebileceğiniz bilgiler bize kaliteli CGI, ortalama üstü oyunculuk, ortalama bir senaryo ve harika bir yönetmenlik ile aktarılıyor. Standartları çok aşmadan olabilecek en verimli görüntü yönetmenliğinin sergilendiğini söylemekten çekinmiyorum. Bir operasyonun alternatif bir dönem içerisinde evrimleşerek zombi kültürüne geçiş sağlaması da hikayenin başarısını gösteriyor diyebiliriz. Billy Ray’in olayı da bu gibi duruyor. Daha çok “Açlık Oyunları” serisinde tanımamıza rağmen alternatif evrenlere dair hikayelerinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.  Yönetmen Julius Avery’nin bakış açısı sayesinde film şahlanmasa da zıplamış. Yeni “Flash Gordon” filminin koltuğu bile bu sayede kapılmış.

Kocaman eksileri ile kompakt olarak başarılı bir film. Eğer “Overlord”; sade bir 2. Dünya Savaşı filmi olsa idi izlemezdim ama alternatif evrende yaratılan zombi mottosu beni çok tatmin etti. Hayatta kalmak, bir asker için ancak bu kadar zor olabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir