MUTE

kayıp, çocuk, yara, huzur, sessizlik

nerede izlenir: Netflix

nasıl izlenir: Özel bir ortam hazırlama ihtiyacı güdülmeden her halükarda izlenir.

Her zamanki gibi globalde dönen büyük reklamların uyandırdığı hissiyat ile tekrar beklenileni karşılamaz diye düşündüğüm yapımı sandalyenin tepesine çıkarak izledim. Evet, meseleye doğrudan dalıyorum. Beğendim.

Moon, Source Code gibi filmler ile tanıdığımız Duncan Jones’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu Moon (Türkçeye çevirisi ile “Sessiz Kahraman”); çocukluğunda geçirdiği bir kaza sonucu konuşma yetisini kaybeden barmen Leo’nun aşık olduğu kızın ortadan kaybolması sonucu girdiği macerayı anlatıyor. Birkaç hafta önce yayınlanmış diğer Netflix yapımı Altered Carbon dünyasını tekrar uyandıran fakat bu sefer sıradan gözüken bir hikayeyi (Aslında sıradan da değil.) esaslı anlatan filmi bütünü ile sevmemek elde değil. Alexander Skarsgard ve Paul Rudd’un başrollerinde olduğu yapımda oyunculuklar gerçekten haddinden fazla başarılı. Yönetmenlik standartların üstüne çıkmasa bile altında kalmadığını rahatlıkla dile getirebiliriz. Özellikle hikayeyi güzelleştiren olayların aslında başından beri yönetmenlik ile ince ince bize verilmesi, izledikten sonra düşündükçe yerine oturan taşlar ile gözümüzde büyüyor. Durun durun, yönetmenlik iyi. Hikaye ise ondan daha iyi!

Yönetmen Duncan Jones’un kaleme aldığı hikaye, Sherlock Holmes gibi yapımlarda da boy gösteren (Film olan…) Micheal Robert Johnson ile senaryolaştırılmış. Yani işin aslı teknik açıdan hasbel kader Duncan Jones’un otör filmi olmuş diyebiliriz. Mahsun Kırmızıgül’ün oynamadığı bir filmi gibi düşünün… Tamam, düşünmeyin…

Oturup izlememek ayıp olacaktır. Netflix’in Türkiye pazarına girdikten sonra bizlere sunduğu orijin filmlerin en iyilerini sıralamaya kalkarsak Mute; kesinlikle ilk üçte olmalıdır.

1 Comment

  1. Geri bildirim: HOLD THE DARK |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir