İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MANIAC

yansıma, bağlantı, futurism

Nerede izlenir: Netflix

Nasıl izlenir: Hastalıkları, yanlışları ya da genellemeleri sorgulama ihtiyacı duyulduğunda tek başına…

Masada oturan 10 kişiden yalnızca 1’i diğerlerinden farklı düşünüyor ise doğru olanı nasıl belirleyebiliriz? Çoğunluk her zaman kabul edilebilir bir kararname midir? Genellemeler her zaman için net çıkarımlar veya yargılamalardan mı meydana gelir?

Eğer sorularımızın cevapları “Hayır” ise doğruluk kavramı üzerine bir hayli düşünmemiz gerekiyor. Değişken sonuçlar, gerçekliğimizi de yitirmemize sebep olabiliyor. Bilmem kaç milyarlık dünyada özel olduğunu düşünmenin gerçek olmadığını kesin olarak kabullenmemiz gibi bir yanlış. Kimin Tesla, kimin Einstein olacağına sosyal çevre karar veremez. İşte “Maniac”; gerçeklik kavramının en temel olduğu yerde, “Ben özel bir insanım.” noktasında kurduğu futuristik bilim-kurgu evreni ile bahsedilen algıları kuş bakışı gözlenen bir labirent misali anlatıyor.

Jonah Hill ve Emma Stone’un başrollerinde olduğu yapım, mini bir diziden çok uzun bir film olarak kabul edilebilir. Yönetmenlik koltuğunda True Detective’in yaratıcılarında Fukunaga oturuyor ve özellikle sahne geçişlerinde bunu çok iyi hissediyoruz. İzlemesi zor fakat bir o kadar da keyifli olan dizinin cevaplanmamış soru bırakmıyor gibi gözükmesine rağmen diyaloglar ve sahneleri dikkatli izlemeyi başarabildiğinizde 30 saniye süren bir üniversite sınavına giriyorsunuz.

Kısa süreli maratonun ardından yapabileceğimiz en net çıkarım; kesinlikle yalnız izlenmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest