LAST TANGO IN PARIS

aşk, bertollucci, marlon brando, paris 

 

Nasıl izlenir: Gerçek bir sanat eseri izlenmek istediğinde.

Nerede izlenir: Evde yalnız ya da gösterimde.

 

Bir ucube mi yoksa başyapıt mı olduğu üzerine bir çok fikir olan, filmin sanal gerçekliğinden çıkıp gerçek kişi ve durumları bile etkilemeye başladığı skandal film Paris’te son tango, yönetmeni Bernardo Bertolucci ile anıldığı kadar yapımcısı ve başrolü Marlon Brando ve ölümünden bile bu filmin suçlu görüldüğü Maria Schneider ile de dünya sinema tarihine geçmiştir. Bir kitap uyarlaması olan film hakkında çıkan spekülasyonlar ve magazinin ötesinde sinema tarihinin bir kırılma yaşamasını sağlamıştır. Birçok sahnesinde Brando ve Schneider’in doğaçlama yaptığı filmin insanlığı ikiye bölen, psikanalitik incelemesinde de görülen erkek egemen dünyanın seks objesi kadın üzerine gidilen film, bakan gözlerin birbirinden farklı algılayacağı bir altlığa sahip.

Evlenmek üzere olan Jeanne ile eşini yeni kaybetmiş olan Paul’un aralarındaki tutkulu “seks” ilişkisini gördüğümüz film, sevgilisinden çok sıkılmış olan Jeanne’nin Paul’un gizemli halinin etkisi altına girdiği tanışma sahneleri ile başlıyor. Birbirlerinin ismini bile öğrenmeyecekleri bir ilişki yaşayan ikili taleplerinin örtüşmemesi üzerine yoğun tartışmalar yaşar iken sevgisizlikten ve ilgisizlikten sıkıldığı için Paul’un kollarına koşan Jeanne istismar edilse bile Paul’den sevgi dilenmekten vazgeçmiyor. Eşini yeni kaybeden ve ona karşı hala oturtamadığı sözleri olan Paul ise sevgi vermekten çok uzakta bir psikoloji içinde saldırgan ve Jeanne’e karşı duyarsız. Filmin sonu ise tahmin edileceği üzere bu gerilimin bir eseri olarak son buluyor.

Bertollucci’nin ışık ile adeta dans ettiği Last Tango in Paris; Paul ile Jeanne’nin birbirleriyle olan duygusal bağlarını, ışığı zaman içinde üzerlerinde hareketi ile değiştiren, duyguları gölgeler ve bedenler ile göstermesi ile teknik açıdan yeni bir işlem. Mekansal değişiklik az fakat aynı mekanı farklı açılar ile algılayabiliyorsunuz.

İlk gösteriminden bu yana kendisinden bahsettiren film, Bertollucci’nin kadın düşmanı linci yemesinden Marlon Brando’nun meşhur seks sahnesi hakkında yaptığı açıklamalara ve sonunda Maria Schneider ölümünden bile filmin yarattığı tramvanın neden olduğunun söylenmesine kadar sinema tarihinde çok önemli bir yere sahip.

“jeanne: it’s over.

paul: that’s right. it’s over and then it begins again.”

Paul ve Jeanne’nin yaralarını, tutkularını, iletişimlerini ve sonuna kadar gerçek bir romantizmi izleyeceğiniz film, söylenmeyen sözleriyle ve çırılçıplak bedenleriyle aşkın en içinden hayat kadar sert bir başyapıt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir