LA CASA DE PAPEL

Darphane, suç, ciao bella, el profesor

Nerede izlenir: Netflix

Nasıl izlenir: Benim kadar ilgiyle izlerseniz, bir çırpıda…

İspanyol televizyon kanalı Antena 3 için Alex Pina tarafından yaratılan bu yapım, gördüğü büyük ilgi üzerine 25 Aralık 2017’de Netflix’e geçmiş. Ancak hatırlatmak isterim ki, Netflix’te yalnızca bir sezona erişebileceksiniz (şimdilik). Dizi sitelerinde ikinci sezon da mevcut.

Çoğu bölümünde heyecanı yakalamayı başaran, bölüm sonlarında “yok artık!” dedirten ve zaman zaman mantık hataları gözüme çarpsa bile senaryoya işlenmiş akıl oyunları ile hayrete düşürmeyi başaran etkileyici bir dizi ile karşı karşıyayız.

Kendisini “Profesör” yani bir nevi soyguncuların akıl hocası olarak tanıdığımız bey, yıllaaar yılı babasının anısına saygıdan bu soygunu planlamış. Aslında soygun demek hata olur, çünkü soygunu gerçekleştirme görevine layık olduğu düşünülen karakterlerimiz birer hırsız değil. Onlar adeta sosyalizmin temsilcileri. Dali maskeli, kırmızı tulumlu işçi sınıfı. 5 ay boyunca Profesör’den aldıkları eğitim sonucunda darphaneye girmeyi başaran Tokio, Denver, Berlin, Moscow, Rio, Oslo, Helsinki ve Nairobi’nin başına gelenler 2 sezon, 19 bölüm ve 5 gün süren bir hikaye kurgusunda anlatılmış. Ancak bu dostlarımızın amacı hiçbir zaman para çalmak olmadı! Onlar tonlarca para bastılar. Devlete ve devletin polisine baş kaldırdılar. Onlarla birer oyuncakmışçasına oynadılar. Profesör öyle güzel, ince ince planlamıştı ki bu görevi; yalnızca tek bir kural koymuştu: Aralarında kişisel bilgiler konuşulmayacak ve duygusal bir ilişki yaşanmayacaktı.

Ancak bu kuralı hem bizim ekip hem de Profesör bozmuştu…

Dizide hikaye anlatıcısı dostumuz Tokio, aşkın soygun planına olan göz ardı edilemeyecek etkilerini şöyle açıklamıştır:

“Her şeyi kaybetmeye çok yakındık, nedenini sorarsanız bir aşk hikayesi yüzünden derim. Sonuçta her şeyin mahvolması için aşk iyi bir nedendir.”

Bir yandan polisin çırpınışını, bir yandan soyguncular ile rehinelerin arasında geçenleri, bir yandan ise Profesör’ün planı dışarıdan kontrol altına almaya çalışması ile diziyi üç koldan ele alan bu harika yapıma kişisel puanımı izninizle 9/10 vermek istiyorum. Ve elbette ki bu yazıyı yazarak sizleri cezbetmeye çalışıyorum. Keyifli seyirler!

4 Comments

  1. Dizi hakkındaki yorumunuz ve anlatış tarzınız beni heyecanlandırdı. Hemen izlemeye başlayacağım ?

  2. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bizi takip etmeye devam edin! 🙂

  3. Diziyi bugün bitirdim. Yorumu okuduğumda yine aynı heyecana kapıldığımı söyleyebilirim. (Acaba bir kere daha mı izlesem dedim)Dizi bence sosyalizm ve kapitalizm arkasındaki bağı çok güzel anlatmış…

  4. Geri bildirim: VERONICA |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir