İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KINGDOM

anime, tarihi, savaş, Çin

Nerede izlenir: Anime sitelerinde.

Nasıl izlenir: Günde 5-6 bölüm (minimum).

 

2012 yapımı Kingdom, krallık savaşlarının devam ettiği eski Çin’de geçiyor. Animenin ilk bölümlerinde görüntü kalitesi çok düşük. Senesine göre düşünecek dahi olsak standartın çok altında. Ki birkaç bölüm sonrasında kendileri de hatalarının farkına varmış olacaklar ki görüntü kalitesinde bir artış gerçekleşmiş, 2. sezonu ile birlikte standart animelerin görüntü kalitesine ulaşmıştır.

Gelelim içeriğe; animenin hikayesi çok akıcı. Tahtından indirilmiş genç bir kralın, tahtını tekrar ele geçirmesi ve Büyük Çin İmparatorluğu’nu kurma isteği. Animenin en en genel konusu bu diyebiliriz. Ancak başrolümüz tabii ki kral değil. Kralın bu isteğini gerçekleştirmek için yanında yer alan basit bir köylü olan Shin ana karakterimiz. Shin ise tarihin bildiği/gördüğü en büyük general olma hayaliyle yanıp tutuşmaktadır. Bu hayallerin gerçekleştirilmesini adım adım ve gayet de yavaş bir biçimde izliyoruz. Anime içerisinde onlarca önemli karakter bulunuyor. Bazıları ise inanılmaz güçlüler. Kimi savaş sanatlarında, kimi ise savaş stratejilerinde. Belki de bu kadar çok meydan savaşının olduğu tek animedir. Binlerce kişilik ordular ve bu orduları komuta eden güçlü generaller, komutanlar… Sadece orduların kendi arasında olan savaşı değil; büyük generallerin gerek psikolojik, gerek taktiksel ve gerekse fiziksel mücadelelerini izliyoruz ve inanılmaz bir haz yaşatıyor bu savaşlar. Çünkü bu savaşların hepsi çok başarılı kurgulanmış ve işlenmiş. Öyle ki savaş sahnelerinin gelmesi ile tüm gününüz yalan olabilir. Başından kalkmanıza imkan yok.

İlk sezonu 38 bölüm, 2. sezonu 39 bölüm olan Kingdom’da bir diğer güzel şey ise bir tane bile boş bir bölümün olmaması. Animelerde “power up” dediğimiz karakterlere getirilen güçlendirmeler güzel bir periyoda yayılmış, fazla abartılmamış. Ancak değinmeden edemeyiz; bu büyük orduların başlarındaki generaller çok abartılı güçlere sahipler. Tek başına 2000-3000 askere karşı gelen generaller gerçekçilikten oldukça uzaklaştırmış animeyi. Bunun dışında gözüme batan bir şey olmadı açıkçası.

NOT: Mangadaki sevişme sahnelerinin ve savaşlardaki barbarlık seviyesinin artmasından olacaktır ki 2014 yılında biten 2. sezon sonrası 3. sezon başlamadı. Yine de iyi seyirler efenim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest