JUBILEE

Distopik, Deneysel, Punk, Anarşi

nerede izlenir: DVD

ne zaman izlenir: 70’lerin İngilteresi’ne, Punk müziğe, anarşiye fantastik bir bakış atmak için…

Deneysel sinemanın efsane ismi, aykırı ve sıra dışı yönetmen Derek Jarman’ın bana göre alameti farikası, filmlerinde incelikle işlenmiş bir görsellik sunmak ve sinemanın sanatsal ve felsefik yapısını en derinlemesine bir anlatıyla seyirciyle buluşturmak olmuştur. İngiltere sinema camiasında cinsel kimliğini gizlemekten çekinmeyen ve 1960’lı ve 70’li yıllarda eşcinsel kimliklere yapılan baskının karşısında dimdik duran usta yönetmen, bu dik duruşunu görsel bir potada eriterek kendine has sinemasının kodlarını oluşturmuştur. Yaşamının ilerleyen zamanlarında ve kariyerinin son dönemlerinde AIDS hastalığına yakalanan yönetmen, bu hastalık sonucu görme yetisini büyük ölçüde kaybetmişti. Ama o, bu trajik duruma boyun eğmek yerine sinema tarihinin en farklı işlerini oluşturmaktan geri durmadı.

The Smiths gibi İngiliz müziğinin birçok önemli grubunun müzik kliplerinde işçiliğiyle görsel dünyaya imzasını atan Derek Jarman, daha sonrasında deneysel kısa filmler çekerek sinema dünyasına atım attı. Aynı zamanda çok iyi bir sanat yönetmeni ve set tasarımcısı olan Jarman, kendisi gibi sinemanın aykırı ve sıra dışı yönetmeni Ken Russel’ın başyapıtlarından biri olan “The Devils” set tasarımını yaparak sinema dünyasında tanınmaya başladı. İlk filmi, epeyce ses getiren ve kimilerince gey cinselliğini olumlu yansıtan ilk film sayılan ve tamamen Latince diyalogların bulunduğu film “Sebastiane” ile ilk uzun metraj filmini sinema dünyasına kazandırdı.

Sinemaya sıra dışı bir adım atan usta yönetmen Derek Jarman, 1978 yılında çektiği ve onun ilk başyapıtı olan Jubilee’de kendine has sinemasının ilk dönem görselliklerini sunarken, bize distopik bir İngiltere portresi çiziyor. Filmde, Kraliçe I. Elizabeth büyücüsü yardımıyla 1970’lerin İngilteresi’ne bir zaman yolculuğuna çıkar. Çıktığı 400 yıllık bu yolculukta sert karanlık ama bir o kadarda renkli bir İngiltere’yle karşılaşır. Karşısında gördüğü ise kız çeteleri, sokaklardaki anarşi, güçlü bir medya patronu, sert bir müzik endüstrisi, faşist polisler ve sapkın bir cinsellik. Birleşik Krallık’ta çekilen ilk punk filmi olarak görülen bu yapımda 70’lerin İngiliz Punk müziğinin birçok örneği görülmekte. Filmde Punk müziğin ikonik karakterlerinden Wayne County, Jordan, Toyah Willcox ve Adam and the Ants gibi punk grupları da karşımıza çıkmaktadır.

İngiliz sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan Derek Jarman, 70’lerin İngilteresi’nde yaşanan politik ve sanatsal başkaldırıyı tarih, fantezi ve müzikle harmanlıyor ve alaycı bir süzgeçten geçirerek beyazperdeye yansıtıyor.

Not: 1970’lerde Punk müziğinin doğuşunun nasıl bir zeminde ortaya çıktığı ve günümüz dünyasına kazandırdıkları da bu filmde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir