IRREVERSIBLE

şiddet, intikam, aşk

 

Nerede izlenir: DVD

Nasıl izlenir: Rutin giden hayatından sıkıldığın bir durumda yalnız izlenir.

 

Sansasyonel yönetmen Gaspar Noé‘nun bizi yine allak bullak eden, midemizi bulandıran ama daha çok beynimizi karıştıran filmi Irreversible; öncelikli olarak oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor. Monica Bellucci ve Vincent Cassel’in başrollerinde olduğu bu sarsıcı festival filmi, yayınlandığı dönem ve hala sinema tarihinin en çok konuşulan sahnelerine ev sahipliği yapan bir başyapıt. Noé sinemasının en önemli özelliği olan hayatı olanca gerçekliği, şiddeti, siniri, erotizmi içinde keskin çizgileri ile izletme hali bu filmde de ilk saniyesinden itibaren tüm psikolojinizi sarsıyor.

Irreversible filmi, çekim şekli ile izlemeye alışkın olduğumuz neden-sonuç izlencesinin dışına çıkarak sonuç-neden bağı kurmamızı ve olacak olanların her sekans değişiminde daha da geriden anlamlandırmamızı sağlıyor. Bu yanı ile Memento ile benzerliği olduğu düşünülen filmin çekim şekli ve ters akan kronolojisi yine Gaspar Noé tarzı olarak “hayat akıp giderken bir şeyleri değiştirmek akla gelmez, zaten başka türlü olsaydı böyle olmazdı” durumunu çok iyi anlatıyor. Sıkı sıkı sararak ve sizi akıl almaz ruh hallerine sokarak başlayan filmin sonu ise serin bir suya bırakılmak gibi. Her şeyin başına gidildiğinde, her şeyin nasıl başladığına dönüldüğünde her şeye bir çözüm bulabilmek mümkün fakat “dönüş yok”.

Marcus ve Pierre karakterlerinin hızlı sahneleri ile başlayan ve tek hissettiğimiz kuvvetli duygunun öfke olduğu başlangıç sahneleri, kameranın sürekli dönen hareketi ve kırmızı yoğunluklu renkler ile daha ilk saniyesinden büyük bir merak uyandırıyor. Şiddet odaklı sahneler ile süren ve sinema tarihine geçmiş meşhur 10 dakikalık tecavüz sahnesi ile devam eden sarsıcı film bu noktadan sonra biraz daha sarılar, geçişler ve sonunda daha durgun bir kamera ile bizi olanca huzurlu pastel tonların içinden filmin dışına bırakıyor. Alex karakteri ile güçlü bir kadın melodramı olan film, her irdelediği konu ile kendinizi bambaşka bir toplumsal konu hakkında düşünce üretirken bulmanızı sağlıyor.

Aşkın yumuşaklığını, şiddetin keskinliğini ve ikisinin de gerçekler olduğunu birbirine akan hali ile kaynaştıran Irreversible, izleyenleri derinden etkilemeyi başarmış kısa ve öz diyaloglara sahip görece sert bir film. Bittiğinde artık filmin başındaki kişi değilsiniz, çünkü dönüş yok…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir