INCENDIES

 Trajedi, savaş, aşk

Nerede izlenir: Vizyon, DVD

Nasıl izlenir: Mısırını patlatıp tembellik yapacağın bir cuma gecesi için izlenebilir ideal film

Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve’nin 139 dakika olan 2011 yapımı dram filmidir.

Lübnan iç savaşının en acı gerçeklerini anlatan bir savaş filmidir aslında İçimdeki Yangın.Politik yapısını zaman zaman dışarda bırakan öykü seyirciyi iç içe geçmiş bir çemberde bırakır. Flashback kurgusuyla ileri geri zaman yolculuğu yapabilen izleyici başarılı çekimlerle nefesini uzun süre tutar. Kendi içindeki bireysel öyküsüyle de gözyaşlarına engel olamayabilir diyebiliriz. Kurgusundaki doğallık ve akışkanlığı ile özdeşleştirmenin kaliteli örneğidir.

–SPOILER–         

İkiz kardeşlerin noterde anneleri ile ilgili öğrenecekleri zarfın açılıp açılmaması üzerine başlar film. Gerçekleri öğrenmeleri için Nawal(anne)’ın yakın dostu olan noterdeki memur onları Orta Doğu’ya gitmeleri için yönlendirir. Annelerinin ölmeden önceki son arzusunu yerine getirmek isteyen kardeşler yola koyulur. Her geçen gün içine girilen geçmiş umutsuz ve hüzünlü bir yolcuğuna bürünür. Aynı zamanda Lübnan iç savaşının karanlık yüzüne ayna tutar film.

Radiohead’in ‘You and Whose Army’ ve ‘Like Spinning Plates’ şarkılarıyla ve son olarak ‘Bir artı bir hiç bir eder mi,Jeanne?’ cümlesiyle akıllardan silinmeyecek bir öykü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir