IN TIME

zaman, distopya, sömürge

Nerede izlenir: DVD

Yönetmenliğini Andrew Niccol’un üstlendiği 2011 yapımı bu film için söylenecek çok şey mevcut. Filmin konusu ilgi çekici olsa da işlenişi ve oyuncu kadrosunun yetersiz kalmasından dolayı filmin hakkını verememişler. Başrollerimiz Justin Timberlake ve Amanda Seyfried göze hoş gelen bir ikili olmuş olsa da sonuçta pek de başarılı bir iş ortaya konamamış.

Distopya şu şekilde işlenmiş: 25 yaşına gelen her bireyin genetik ve fiziksel olarak yaşlanması duruyor. Kollarında görünen zaman çizelgeleri ise onlara ne kadar süreleri kaldığını gösteriyor. Kollarındaki süreleri sıfırlanan kişiler de olduğu yerde ölüyor. Toplum yapısı da tahmin edebileceğiniz gibi katman katman işlenmiş durumda. İnsanların 25 yaşından sonra yaşamlarını sürdürmeleri için ise deli gibi çalışmaları gerekiyor. Özellikle fakir kesimin, tanıdık geldi değil mi? Günümüzde para yolu ile yaptığımız tüm işlemler ise kendi hayatlarından kalan süreler ile yapılıyor. Zengin iseniz bu sistemde sonsuza kadar yaşayabiliyorsunuz yani. Başına gelen olaylardan sonra ise Will Salas (Justin Timberlake) bu yozlaşmış sistemi çökertmek için elinden geleni yapmaya başlar.

Şu ana kadar olan kısımlara baktığımızda filmin gayet iyi olabileceğini düşünüyor insan. Ancak filmde tutarsızlıklar ve tekrarlar çok fazla. Kollarındaki süreleri biten insanların öleceğini anladık. Bunu tekrar tekrar hatırlatmaları biraz gereksiz olmuş. Bunun yerine bu sistemin geçmişini anlatmaya çalışsalardı filme ayrı bir pencere daha açılabilirdi. Bunun dışında ellerinde fırsatları varken kendilerine birkaç saat dahi almayan başrollerin film boyu koşturmaları da can sıkıntısı olmaya başlıyor belli bir süre sonra. Başlangıçtaki heyecanı filmin ortasından itibaren kaybediyorsunuz. Yine de film konusu itibariyle kendini izletiyor. Yapbozun birçok parçası eksik, birçok parçası ise göz önünde olmasına rağmen kullanılmıyor ancak yapbozun kendisi ilgi çekici diyebiliriz. 20th Century Fox’un da kapitalizmi bu kadar işlemiş bir film yapması şaşırtmadı değil.

Güzel fikir, iyi konu, orta seviye oyunculuk => vasat film. Yine de izleyin derim. Belki sizin hoşunuza gider. İyi seyirler efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir