IDIOTERNE

Toplum, grup, birey

Nerede izlenir: Vizyon, DVD

Nasıl izlenir: Arkadaş buluşmalarında izlenebilecek film

Lars von Trier’in ‘Altın Kalp’ üçlemesinin ikinci filmidir.-Dalgaları Aşmak(1996), Idioterne, Karanlıkta Dans(2000)-1998 yapımı olan film 1 saat 57 dakikadır.

Komün hayatı yaşayan bir grup insanın, toplum içinde engelli taklidi yaparak normları ve tabuları yıkmayı çalıştıkları öykülerini konu alır.

–SPOILER–            

Grup üyelerinden Stoffer’ın öncülüğünde gerçekleşen engelli taklitleri ile toplum içinde halka açık yerlerde devam eden bir serüvendir. Bilgeliği, modern hayatın yaptırımlarını görmezden gelerek ve bir kurumun engelli üyeleri olduğunu iddia ederek yüzme havuzuna,yemek yemeye vs. giderler. Grup tarafından oyun haline gelen bu davranışlar onlar için de eğlenceli bir hal alır. Stoffer’ın isteklerinin değişmesiyle aralarında çatlamalar oluşmaya başlar. Burjuva değerleriyle eğlenen grup üyeleri zaman içinde bu eleştirinin eleştirisi olurlar. Bireysel olarak da sınırlarını zorlamaya hevesli olan grup üyeleri bunu birarada gerçekleştirmekten de çekinmezler.

Cinselliğin farklı bir noktaya ulaştığı filmde Nana karakterine hayat veren Trine Michelsen Danimarkalı porno yıldızıdır.

DİPNOT: Lars Von Trier ve Danimarkalı yakın dostu olan yönetmen Thomas Vinterberg, 1995 yılının bir mart gecesinde sinemadaki illüzyon ve aşırılıklara karşı ‘’Dogma 95 Manifestosu’’nu yazar,imzalar ve yemin ederler. Fransız Yeni Dalgası’nın sadeliği ve İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin gerçekçi tutumunun sentezi olan manifestoya göre çekilen ilk ve tek filmi Idioterne’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir