Horace & Pete

                                                     bar, kasvet, bir asır, doğal oyunculuk

nerede izlenir: Louisck.net

nasıl izlenir: Sınav dönemi sonrası ideal zamanlamadır

#Asla#

#Sorunlarımdan yakınmam#

#Sorunum yok olanlarla#

#Çekerim taburemi bara#

#Horace & Pete’ s’ te#

#Merak ederim bazen#

#Neden kendimizi lime lime ediyoruz?#

#Tek ihtiyacım düşünmek için biraz vakit#

#Veya belki de bir içki#

#Horace & Pete’ s ’te#

1916 yılında Horace & Pete kardeşler tarafından açılmış ve bir asır insanlara ev sahipliği yapmış barın öyküsünü anlatır dizimiz. Çok ilginçtir ki Horace & Pete kardeşler diğer kuşaklarda da aynı isim zinciriyle devam eder ve barı sahiplenirler. Müşterileriyle ve sahipleriyle bağımlı olunmuş bir hapishaneye dönüşmüştür bar. 7. kuşak Horace & Pete kardeşler barda yaşamaktadırlar ve bu onlara dış dünyadan habersiz bir hayat sunar. İkilinin kız kardeşleri olan Sylvia’nın barın kapatılmasını istemesi üzerine gelişen on bölümlük başarılı bir Louis CK eseridir. Dizi süresi 35-60 dakika arasında değişmektedir.

Louis CK dizinin senaristliğini ve yönetmenliğini yapmış aynı zamanda Horace rolünü üstlenmiştir. Slyvia rolüne Edie Falco; Reservoir Dogs filminde Mr. Pink olarak tanıdığımız Steve Buscemi ise Pete karakterine hayat vermiştir.

Bir izleyen olarak öyküsünden çok yönetmenin tiyatral yaklaşımı beni ilk bölümden sürükledi diyebilirim. Tek mekan çekimleri, karakterlerin stilize ve doğal oyunculukları bize alışılmışın aksine bir tiyatro dizisi sunmaktadır.

–SPOILER–        

*İlk bölümde Pete Amca’dan savrulan küfürler sizi rahatsız edebilir fakat zamanla karakterine bir hayli yedirilmiş olduğu anlaşılmaktadır.

*Özür dileyerek söylüyorum ki Sylvia’nın kanser olmasına sevinebilirsiniz.

*Barın müdavimlerinden Kurt karakterinin tümüne odak olan politika, toplum vb. üzerine tiradları bolca güldürmektedir.

*Barın bulunduğu odak dışında  arka planın yok sayılması tiyatral yaklaşımdan biraz uzaklaştırmıştır çekimleri, barın manzarasına dahil olan diğerlerinin de labarba yapmasını görmeyi çok isterdim. Sanıyorum ki sitcom tadına daha elverişli olan labarbanın, dizinin dramatik yapısını bozabileceği düşünülerek yok sayılmıştır.

Hüzünlü bir hikaye diyebileceğimiz Horace & Pete, yavaş yavaş çözülen bir yumağa benzer. Bu yumağın çözülmesine yardımcı olan Paul Simon, dizinin müziklerini bestelemiştir.

Biraz depresyona sürüklenmek isteyenler için tavsiye edilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir