İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HACKSAW RIDGE

2. dünya, savaş, Mel Gibson, biyografik

nerede izlenir: DVD(SATIN AL)

nasıl-ne zaman izlenir: akşamüstü, sakin kafa ile izlemenizi tavsiye ederiz.

2016 Amerikan yapımı filmimizin yönetmenliğini çok tanıdık bir kişi üstlenmiştir: Mel Gibson! (Buradan Braveheart’a selamlar olsun…) 2. Dünya Savaşı zamanı yaşanmış bir hikayeyi işleyen film, eleştirmenlerden ve bizden tam not almış olup IMDB’deki 8.2 puanı fazlasıyla hak etmiştir. Öyle ki geçen sene Oscar’da 2 tane de ödül almıştır.

Desmond Doss, dini inancı sebebiyle ateşli silah ya da herhangi bir savaş aletini taşımayı reddeden ve insan öldürmeyi savaşta dahi olsa kabullenemeyen biridir. Onun yerine savaş alanındaki yaralıları kurtararak hizmet etmek istemektedir. Desmond’un bu tutumu hem askerler hem de komutanları tarafından bolca sorgulanır. Öyle ki askeri mahkemeye dahi çıkarılır eline silah almayı reddettiği için. Ancak bir şekilde (spoiler vermeyelim) sıhhiyeci olarak orduya geri döner.

Hacksaw Ridge, Okinawa’da bulunan ve Japonların savunduğu bir tepe. Amerikan askerleri bu tepeyi ele geçirmeye çalışırken başarısız olurlar. Tabii burada filmin ilk yarısının tam zıttı bir şekilde çok sert ve bol kanlı bir savaş olur. Kollar, bacaklar havada uçuşurken filmin yarattığı savaş manzarasına hayran kalmamak mümkün değil. Geri çekilen Amerikan askerleri geride çok sayıda yaralı asker bırakmak zorunda kalır. İşte tam burada Desmond, tek başına tüm askerleri tepeden aşağı indirmeye başlar. Tabii bu arada Japon askerlere yakalanmamak için de büyük çaba gösterir. Andrew Garfiel’in oyunculuğu sahneleri tamamlamış desek yanlış olmaz.

Mel Gibson’ın 10 yıl aradan sonra yönetmen koltuğuna oturduğu bu filmin en etkileyici yanı yaşanmış bir hikayeden esinlenmiş olması. Evet, Desmond Doss, onur madalyası almış bir vicdani retçi Amerikan vatandaşı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest