Gummo

black metal, nihilizm, belgeselvari, psikoloji, avant-garde

nerede izlenir: DVD

nasıl izlenir: Tek başına ya da sevgiliyle

Harmony Korine’in ilk yönetmenlik denemesi. Bağımsız ve avant-garde bir film. Fırtına sonrası Ohio, Xenia kasabasındaki insanların nihilizm dolu hayatlarını gösteriyor.

Film genelde Solomon ve Tummler karakteri üzerinden ilerlese de belli bir olay örgüsü yok, farklı farklı kişilerin hayatlarını görüyoruz. Pek çok farklı yaşamı gösterdiği için her kişide farklı bir konu işleniyor (uyuşturucu kullanımı, şiddet, vandalizm, zihinsel hastalık, yoksulluk, küfür, homofobi, cinsiyet ayrımcılığı, intihar, hayvan zulümleri, ırkçılık ve işlevsiz aileler gibi). Fakat kimilerine göre yönetmenin bir mesaj verme amacı yok. Bu durum yönetmenin genel tavrından da kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca film freakshow tarzındadır. Birkaç kişi dışında da oyuncu kullanılmıyor filmde. (Chloe Sevigny oynuyor ve sadece onun için bile izlenebilir)

Film görsel olarak zevk sunduğu kadar rahatsızlık da verebiliyor. Aynı anda bir sahneden zevk alırken bir yandan da rahatsızlık duyabiliyor insan. Soundtrack’i de şahane olmakla beraber aynı rahatsızlığı verebilir kimilerine göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir