1456334456046

Game of Thrones Neden İzlenmez?

Yazacaklarımdan sonra bir kesim “Saçmalama lan!” diyecek fakat gerçeklerin farkında olanlar sessizliğini koruyarak sırtımı okşayacak….

Arkadaşlar, Game of Thrones iyi bir dizi. Gerçekten kaliteli ve izlenebilir bir yapımdır. Ülkemizdeki insanlara göre herkesin izlediği GoT, neden izlenmez? Öncelikle pozitif yanlarını ele alalım:

1- Mükemmel bir kurguya sahip. George Martin’i alkışlara boğmak istiyorum.

2 – Görselliğe harcanan emeklerin şu zamana kadar bir eşi daha gelmedi. (not1: Dizi evreninde.)(not2: LoTR falan var. Sakın sinemayı hesaba katmayın!)

3 – Sanat tasarım sürecinde yani basit olarak kıyafetlerde, mekan tercihlerinde sürekli yükselen bir ivmeleri olduğu su götürmez bir gerçektir.

4 – Karakterlerin doğru oyuncu tercihleri ile yapılan sevilesi betimlemesini de tebrik etmeliyiz. (not: George Martin öyle diyor.)

   Aslına bakarsanız yukarıda bahsettiklerimin nerede ise hepsi George R. R. Martin elinden geçiyor. Onun hayatta olması ve doğrudan dizinin yapım sürecine katkıda bulunması kocaman bir artı!

gty_george_rr_martin_kb_140514_16x9_992

 Esas kısıma yani taşlanacağım bölüme geçelim.

1 – Kurgusunu fazlası ile övdük fakat GoT, çoğu bölümünde alkışlanacak bir senaryoya sahip olamadı. Hepimiz biliyoruz ki genellikle ilk 6 bölüm bütünü ile sıkmaktan öteye geçemedi.

2 – Belli başlı sahneleri kenara bırakırsak (Red Wedding, Rise of Khaleesi vb.) yönetmenlik açısından bizleri etkileyecek başka bir şey yok. Ekstraları hariç vasat olduğunu düşünüyorum. (not: Ekstraları da çok iyi. Özellikle son savaş sahnesi efsaneydi fakat en iyisi olmak için yeterli değil. Daredevil, 2 sezon boyunca babasını yaptı.)

3 – Sen, çoğu izleyiciye göre dünyanın en iyi dizisisin fakat oyunculuklarına bir bak! Merkezinde olan 3 karakterin gösterdiği performans dışında bana göre diğer oyuncuların standartların ötesine geçmeyi başardığını söylemek abartılmış “fanboy” ‘luk olur. (not: dizinin en iyi oyuncusu Tyrion Lannister’e hayat veren Peter Dinklage’dir.)

4 – “En çok izlenen dizi.” yalanını da bir kenara bakalım. GoT ‘un canlı izlenmesi maksimum 4 milyon rakamına ulaştı fakat The Walking Dead, ortalama 8 milyon izleniyor. Rekorun sahibi ise 13 milyon izlenme ile Fear The Walking Dead. (not: Bilmeden konuşmayın diye söylüyorum.)

    Son aşamaya geldik. Bu aşamada lafı fazla uzatmadan “Kıyas” yapacağım. Belli başlı dizilerin yönetmenlikleri, oyunculukları, senaryosu ve kurgusu ile bir teraziye koymayı deneyeceğim. Fazla uzun sürmeyecek.

Kıyas 1 // Kurgu

    Sinema evrenine Lord of The Rings, Star Wars ve The Matrix gibi yapımlardan sonra bu kadar derin bir kurgu gelmedi. Dizi evreninde ise Xena’nın hazır altyapısı dışında yaratılmış evren mentalitesinde bir yapım örneği vermek zor. Bu yüzden GoT!

Kıyas 2 // Senaryo

    Dünyanın en kötü dizisinde dahi unutulmayacak replikler vardır. GoT’un senaryosunu yerle bir etmeye gerek yok fakat Prison Break, Frinch, Lost (Başları.), The Sopranos, Mad Men, Oz… vb. dizileri izlemiş bir nesilin evlatları olarak günümüzde karşımıza çıkanlara önce bir “Dur!” demeyi öğrenmeliyiz. GoT, bahsi geçenlerin birkaçından belki iyi görülebilir fakat günümüze geldiğimizde Fargo, True Detective, Penny Dreadful, The Walking Dead gibi yapımların kıyısından geçemez.

Kıyas 3 // Yönetmenlik

    Hayranlıkla dile getiriyorum, son savaş sahnesi mükemmeldi. “Red Wedding” de baya iyidir. “Khaleesi’nin Yükselişi” ‘nin yönetmenliğini, orada yaratılan ahengi ayrı bir tebrik ederim. Başka? Yönetmenlik açısından genelinde GoT ‘dan daha iyi olan onlarca dizi örneği verilir, yapmayacağım fakat lakayik bir tavır ile “Hadi versene!” diyecekler için “Rust, adamım ya…” repliklerini hatırlatmak isterim. (not1: True Detective. not2: Yetmeyecekler için yinede dile getirmek istiyorum: Penny Dreadful, Daredevil, The Walking Dead, American Horror Story, Fargo, Jonathan Strange&Mr. Norrell vb.)

Kıyas 4 // Oyunculuklar

    Sabahtan beri susmadım. Baya dolduğumu söylemeliyim. Üzerinde fazla konuşmaya gerek duymadığım bir kıyas. Şu zamana kadar asla bir oyuncunun performansı üzerine konuştuğumuz bir dizi olmadı GoT. Açıkçası geride kalan 2 sezonda da olacağını düşünmüyorum. Sizde yer etmesini istediğiniz bir performans arıyorsanız : True Detective Sezon 1/2(Matthew McConaughey, Colin Farrel, Vince Vaughn),  Penny Dreadful Sezon 1/2/3 (Eva Green, Reeve Carney), Daredevil Sezon 1/2 (Vincent D’Onofrio) gibi bir sürü örnek verilebilir.

   Benim görüşlerim bunlar ve muhtemelen herkes bana karşı olacak. Açıkçası pek umurumda olduğunu söyleyemem çünkü GoT, güzel bir dizi fakat mükemmel değil. Aslında iğrenç bir yapıma da hayran olabilirsin. Bu, izleyici ile dizi arasındaki bağdan kaynaklanır. Büyük bir çoğunluk GoT ‘a bağlanmış, olabilir.

Yazan: @ozanburadadegil/Ozan Karacı

Share

Leave a comment