FAHRENHEIT 451

kitaplar, yangın, equilibrium, 2018 yapımı

Nerede izlenir: DVD

Nasıl izlenir: Kesinlikle kitabı okumadan önce.

Kitabını okumayı bitirir bitirmez açıp büyük umutlarla izlemeye başladığım 2018 yapımı Ramin Bahrani filmi. Biraz önce de belirttiğim gibi bir kitap uyarlaması. Ray Bradbury’nin ilk kez 1951’de basılan ünlü bilim kurgu romanının nasıl olur da 2018’de içine edip filmini yaparız dedikleri, çok da düşünmeden bir yolunu buldukları yapımı uzun uzadıya anlatmayacağım.

Equilibrium’u izleyenlerin aşina olacağı bir dünya. İnsanlar tek düze edilmiş, asilerin başı bulunduğu yerde eziliyor. Zamanın en büyük tehlikesi (hükümet için) kitaplar. Günümüz itfaiyesinin aksine filmde itfaiye yangın söndürmek için değil, çıkartmak için var. Nerede kitap görseler yakıyorlar. Başrolümüz Montag’ın yine bir yakma görevinden sonra bir kitabı saklaması ve o kitapların sahibinin de kitaplar ile birlikte kendini yakması Montag’ın tamamen raydan çıkmasına yol açıyor. Buradan sonra olay örgüsü iyice şekilleniyor ve Montag asiler ile bu düzene karşı durmaya başlıyor.

Peki, nedir bu sinir bendeki? Yahu adamın karısını koymamışsınız. Nerede bu Mildred? Adamın kitapta başını “yakan” kadını filme neden koymadınız? Onu da geçtim küçük komşu kızı Clarisse’yi olgun genç kız yapıp Montag ile sevgili yapmanız… Daha fazla gömmek istemiyorum kitaba olan saygımdan dolayı. Kitabı okumadıysanız izlerken benim gibi acı çekmezsiniz diye düşünüyorum. Yorumlama sitelerinde bu kadar düşük puan almasının sebebi kitap ile uyuşmadığı noktalar olsa gerek.

Gelelim finalimize. 1966 yapımını yakın zamanda izlemeyi planlıyorum. Evet, aynı kitabın bir diğer uyarlaması. Bakalım bundan 52 sene önce nasıl yapmışlar filmi. Yine yorumumu sizlerle paylaşacağım. Tabii bu süre zarfında alın kitabı okuyun, pişman olmazsınız. Filmi de bir ara izlersiniz işte (izlemeseniz de olur).

NOT: Michael Shannon yaşlanmamış, çökmüş. Umarız makyajdır.

2 Comments

  1. Kitabını filmini izlemeden önce okumuş bulundum fakat yine de izliyciğm,merak uyandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir