Eragon

LOTR, orta çağ, fantezi, uyarlama

nerede izlenir: DVD

nasıl izlenir: Kitaba hakim arkadaşlar ile izlenebilir.

ne zaman izlenir: İki saat boşluğunuz olduğu ilk vakitte.

Eragon, 2006 ABD yapımı fantastik-kurgu film. Aslında kitap uyarlaması olan bu filmimiz ilk filmi ile öyle bir izlenim bıraktı ki on bir yıldır ikinci filmi gelmedi. Peki, size neden bu filmi anlatıyoruz? Filmin konusu daha doğrusu kitabın konusu o kadar muazzam ki (abartmıyoruz) filmden sonra belki kitap serisine dönersiniz, belli mi olur?

Stefen Fangmeier tarafından yönetilen film, ejderhalar ve ejderha süvarileri döneminden sonra yaşananları kapsıyor. Şekilsiz yaratıklar ve elflerin senaryoda olması bize bir parça Lord of the Rings’i hatırlatmadı değil tabii (o da bi hoşumuza gitti). Bir ejderha süvarisinin (Kral Galbatorix) bir gün herkese ihanet edip yüzlerce ejderha ve süvarisini katletmesi ile bir daha ne ejderha, ne de ejderha süvarisi hayata gelmiyor. Ta ki elfimiz Arya’nın (Sienna Guillory) bir ejderha yumurtasını kurtarmak için yanlışlıkla Eragon’a göndermesine kadar. Eragon ve ejderhası Saphira’nın bağlanması ile başlayan serüveni kapsayan film sadece yüz dakika olması ile bile bize bir kez daha kitaplardan film yapıldığında ne kadar eksik kalındığını kanıtlamıştır. (Kitap 500 sayfa yahu.)

Olur da okumak isterseniz 2004 basımı olmasına rağmen Eragon’u her yerde kolayca bulabilirsiniz. Eragon-Eldest-Brisingr-Miras serisi bağımlısı olarak hala ikinci filmi iple çekiyoruz… Sizlere de iyi seyirler, iki okumalar efenim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir