Enter The Voıd

boşluk, fantastik, gaspar, renk, ışık

nerede izlenir: DVD, Vizyon

nasıl izlenir: Kesinlikle bir şeyler içerken ve yalnız izlenmesi gereken film.

Lars Von Trier’den sonra aykırı yönetmen kuşağının ipini sıkı sıkıya tutan Gaspar Noe’nin 2009 yapımı psychedelic melodram filmi.

–SPOILER–

Tokyo’nun büyüleyen etkisiyle(uzun merdivenler,uzun tiradlar,yanıp sönen ışıklar…) uyuşturucu kaçakçılığı yapan ana karakterimiz Oscar’ın vurulmasıyla başlar filmimiz. Silah sesi ve ölüm sahnesiyle ilk yabancılaştırmayı  yeriz yönetmenden. Flashback sistemini bol bol ve başarılı şekilde kullanan Gaspar Noe,filmin geri kalanında Oscar ve Oscar’ın kardeşi Linda ile hikayelerini anlatır bizlere. Film boyunca görsel olarak doyurucu bir renk şöleniyle karşılaşırız. Linda ve Oscar’ın örtük ensest ilişkisi,uyuşturucu,mücadele arasında hem yorulacağımız hem sahneler boyunca devam eden renk kullanımıyla sıkılmadan izleyeceğimiz kaliteli yapımdır.

–SPOILER–

Çoğu eleştiriye göre Oscar’ın ölümü reenkarnasyon izlenimi verir ve Gaspar Noe da film hakkındaki sorulara; ‘Seyircinin benim reenkarnasyona inandığımı düşünmesini istedim,filmin sonunda doğum yapan kadın benim annemdir.’ diye yanıt vermiştir.

1 Comment

  1. nasıl izlenir kısmındaki tavsiyene +1272782288 diyorum. fakat bu film özelinde biraz daha ayrıntılı bi yazı yazılabilirdi sanki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir