İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ENDER’S GAME

uzay, aksiyon, zeka oyunları, savaş, bilim kurgu

nerede izlenir: DVD(SATIN AL)

ne zaman izlenir: film izlemeye hasret kaldığınızda başlangıç olarak çok güzel gider.

2013 Gavin Hood yapımı film, beklentilerin üstüne çıkarak tam 125,5 milyon dolar bilet gişeşine ulaşmış. İlk duyduğumda şaşırdım sonra yadırgamadım. Çünkü film bir kitap uyarlaması. Duyar gibiyim “Kitaplardan film olmaz abi” dediğinizi. Ne deseniz haklısınız. Kitap ile film arasında dağlar kadar fark var.

Gelelim filmin konusuna: Dünya bir kez daha uzaylılar tarafından işgal edilir. Bu seferki istilacılarımız böcek şeklinde ve filmde de sistemleri kraliçe arı-işçi arı sistemine benzetilmektedir. Yıllar öncesindeki savaşta insanlar savaşı kaybetmek üzereyken bir pilotun uçağı ile kraliçe arının üssüne dalıp onu öldürmesi ile savaş kazanılır. Yıllar sonra insanoğlu kendini bir sonraki muhtemel savaşa hazırlamak için üstün zekalı bireyler yetiştirmeye karar verir. Bahsettiğimiz bireyler de çocuklar. Kitapta “Battle School” olarak geçen bu yapıda çocuklar, birçok eğitime tabi tutulur. Filmdeki amaç ise tüm orduları yönetecek süper zeka çocuğu bulmak. Harrison Ford abimiz (Han Solo’ya selamlar) bu çocuğu bulduğunu düşünür ve Ender’i asıl savaş eğitiminin olacağı uzay üssüne götürür.

Bundan sonraki aşama artık aksiyon, zekice tasarlanmış gibi görünen bir olay örgüsü olarak devam ediyor. Uzay filmi olduğu için bilim kurgu beklemeyin. Filmin ikinci yarısından itibaren sadece aksiyon var desek yalan olmaz. Özellikle antrenman sahnelerinin çokça hoşumuza gittiğini söylemezsek olmaz. Filmin sonunda da sürprizi patlatmışlar. Bir aksiyon filminden bekleyebileceklerimizin çoğunu karşılıyor yani. Şimdiden iyi seyirler efenim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest