ELITE

lise, statü farkı, din, cinsel yönelim ve fantezi

 

Nerede izlenir: Netflix

 Ne zaman izlenir: Yoğunken boş/beynimizi çok da yormayacak şeyler izlemek isteriz ya, heh işte tam o zamanlarda.

 

İspanyol bir beyimizin gitar tınıları ve sonbahara yakışır sıcak çikolatam eşliğinde; İspanya yapımı, içinde La Casa de Papel’den tanıdık birkaç oyuncuyu da barındıran dizimiz Elite üzerine birkaç şey karalayacağım.

Şimdi efenim, 21. yüzyıldayız. Özel okullar ile kenar mahalle okullarının eğitim kaliteleri ve öğrenci profilleri arasında uçurum var. Şaşırdık mı? Halihazırda yazmakta olduğum dizi, belli sebeplerden ötürü kenar mahalle okulundan özel okula geçmek durumunda kalan birbirinden farklı karakterdeki üç öğrenciyi konu alıyor. Bu üç öğrenci yine bazı belli sebeplerden ötürü önce yeni okula ve öğrencilere adapte olmakta zorlanıyorlar fakat sonra “bir şekilde” kaynaşıp, tüm olayların göbeğine oturuveriyorlar. Buna şaşırdık mı? Peki size karakterlerin bizi hiç ikna etmeden nefret besledikleri kişilere aşık oluverdiklerini söylesem? Ve dahası çözülmesi gereken bir cinayetin olduğunu eklesem?

Netflix dizisi olan Elite’in şu an yalnızca bir sezonu bulunmakta. Yenilerde çıktı zaten dizi ve ben de bir gecede oturup tüm sezonu izleyiverdim. Fakat ne izlemek! Netflix orijinal yapımı birçok diziyi beğenmiş olmama rağmen, Elite aralarında en “boş” olanlarından biriydi açıkçası. Boş diyorum çünkü dizinin sağlam bir alt “fikri” olduğunu düşünmüyorum. Dahası karakterlerin işlenişini oldukça düz ve derinliksiz buldum. Ana karakter diyebileceğimiz kişilerin çoğunun eylemlerinin nedenlerini kafamda oturtmakta zorlandım. Çünkü karakterin geçmişi, bir eylemi neden yapabileceği gibi konular eksik bırakılmıştı. “Kötü” olarak gördüğümüz bir karakter “nedenleriyle” kötü olarak örülmemiş. Yine karakter işlenişi üzerine konuşacak olursam -ki en çok takıldığım nokta bu idi- bizi ikna etmeden düşüncelerini, eylemlerini değiştirdiklerine sıkça rastlıyoruz. Arkadaşına sevgisinden emin olduğumuz bir kişinin hiç ikna edici olmayan bir şekilde davrandığını görüyoruz ya da başta diğerinden nefret ettiğini açık açık gördüğümüz bir karakter; yumuşak bir geçiş olmadan, bizi ikna etmeden diğerine aşık oluveriyor. Ki kenar mahalle okulundan özel okula gelen bir öğrencinin başta dışlandığı özel okul öğrencisi tarafından aşık olunması o kadar sık rastlanır bir konu ki…..

Son cümlemde de dediğim şey: konu inanılmaz derecede bayağı. İçine din eleştirisi katması bellllkiii bir tık orijinallik katmış olabilir ki ben açıkçası Müslüman olarak çizilen karakterin örülüşünü de çok sağlam bulmadım. Yine de din, cinsel yönelimler, cinsel fanteziler üzerine birkaç kelam etmesi diziyi daha da izlenir kıldı.

Dizi çok da kafa yormayacak şeyler izlemek istediğimiz zamanlar için ideal. Çekim kalitesi vesaire ile güzel bir izleklik katıyorken, çözmeye çalıştığınız çok da bir şey olmadığı için açıp dümdüz izliyorsunuz. “Aman efenim burada ne demek istedi? Acaba felsefi olarak şöyle bir alt metni mi var?” gibi sorular yok, oyuncu dedikodusu var. Dümdüz seyirler!

 

1 Comment

  1. Sadece görsellerinden bile kalite bir şey olmadığını anlamıştım. Bu yazı da tuzu biberi oldu. Ellerine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir