Der Untergang

tarih, savaş

nerede izlenir: DVD

nasıl izlenir: Yalnız ya da konuya hakim bir arkadaşla izlenebilir.

ne zaman izlenir: Bomboş bir günde, geçmişin yükü omuzlarınıza ağır geldiği zaman.

Çöküş, 1945 yılı Nazi Almanyası’nda Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin’in düşüşünü anlatan 2004 yapımı Oliver Hirschbiegel imzalı Almanya filmidir.

Nazilerin ölümsüz lideri, Almanya’nın ve neredeyse tüm avrupanın führerinin yaprak dökümü…  2. Dünya savaşı sırasında, önce Almanya sonra da tüm dünyayı değiştirmek isteyen, kimine göre cesaret ve zeka abidesi kimine göre de hasta ve çatlak bir adamı devirmek pahasına ileri uç tarafların birleştiği bir film.

–SPOILER—

2. Dünya Savaşı’nda sona yaklaşılmaktadır ve Berlin artık işgal altındadır. Ve Hitler kendisine 2km kadar yaklaşabilmiş tehlikeyi karargahının çevresine düşen Rus toplarıyla öğrenir. Ancak Führer kenti ve halkını terketmeyi kabul etmemektedir.  Savaşın hezimet ile bitip bütün hayatını adadığı davasının bitişini kabullenemeyen Hitler, kurt ininde yaşamına ve hayallerine son vermeden önce Eva Brown ile evlenir ve herşeye birlikte son verirler. Hitler’in yegane dostu ve yoldaşı Joseph Goebbels’de “Führer”ine, yani başbuğ ünvanlı lideriyle beraber, önce çocuklarını sonra da kendisini öldürecektir. Goebbels’in bu sadakat gösterisinin tam tersine dava süresince Hitler’in can güvenliğini sağlamış ve sözde hep arkasını kollamış (der treue Heinrich-sadık Heinrich)Heinrich Himmler, Berlin düşmeden şehri terkedecektir.

Bu benzersiz eseri Hitler’in özel sekreteri Traudl Junge birinci ağızdan anlatmaktadır.

Dip not olarak art niyetli ve dünyaya deccal olarak geldiği söylenen bu karakterin, kendisinden daha çok insanlığa zarar vermiş kişilerin olmasına rağmen, tarihin tozlu raflarında yegane kötü olarak yerini almıştır. Kimine göre yeni dünya düzeni senaryosunun başrol oyuncusuydu, kimine göre yahudi devletinin kurulması için bir bedel… Adol Hitler ile ilgili farklı ve ironik açıdan çekilmiş bu yapımı izlemenizi şiddetle öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir