DEATH NOTE

anime, polisiye, cinayet, mindfuck

Nerede izlenir: Netflix

Nasıl izlenir: Günün herhangi bir saatinde, 4 bölüm arka arkaya.

2006 yapımı Death Note, tek sezonluk bir animedir. Bu anlatacağım anime, anime tarihine adını altın harflerle yazdırmış olup “anime ne abi” önyargısı bu kültüre yaklaşan birçok insanı hayretler içinde bırakmıştır.

Lise son sınıf öğrencisi (okul birincisi üstün zeka ordinaryüs) olan Yagami (ana karakterlerden biri), bir gün derste iken bahçeye bir defter düştüğünü görür ve gidip onu alır. Defterin adı ise tahmin edeceğiniz üzere Death Note. Canı sıkılan bir Shinigami (ölüm tanrısı), defteri insanların dünyasına atmıştır. Defterde, bu deftere yazılacak insanların öleceğinden bahsetmektedir. Tabii birkaç şartı yerine getirmeniz durumunda. Bu şartlar ise ismi yazılacak kişinin tam ismini yazmak ve onun suratını daha önceden görmüş olmak. Tabii Yagami cin, inanmıyor. Tam yatacakken haberde bir okulu rehin alan adamın fotoğrafını ve ismini görüyor. Olur mu olmaz mı derken Yagami ismi yazıyor ve adam 40 saniye içinde ölüyor (40 yapar). Bunun açıklaması ise şöyle: ölüm şekli ve saati belirtilmez ise ismi yazılan kişi 40 saniye sonra kalp krizinden ölür. Yagami eline geçen gücü fark edince başlıyor ben adaletim, tüm kötüleri öldüreceğim demeye. Bir süre bu şekilde ilerleyen Yagami’nin karşısına animenin diğer ana karakteri olan “L” çıkıyor. Kendisi dünya üzerindeki tüm polis teşkilatlarını harekete geçirebilecek bir dedektif.

L şimdiye kadar dünyada birçok soruşturmayı yürütmüş ve hepsinde başarıya ulaşmıştır. Lakin gerçek ismini ve yüzünü bilen yok, yardımcısı hariç. Ki bu da Kira’nın onu öldürmesini çok zorlaştırıyor. Tabii bu sırada bizim Yagami kitabı düşüren Shinigami ile tanışmış, ondan kitap ile ilgili bilgiler alırken bir yandan da günde yüzlerce suçluyu öldürmektedir. Hatta insanlar ona bir takma ad dahi koymuşlardır: Kira. Yani onu bir tanrı olarak görmektelerdir. Katil bir tanrı. Çünkü zaman ilerledikçe L, Kira’ya bir adım daha yaklaşıyor ve artık Kira kimliğini gizlemek için masumları da öldürmeye başlıyordu.

2. bölümden itibaren bu ikilinin muhteşem, bakın abartmıyorum MUAZZAM, aklınızı alacak kapışmasına sahne olan anime, adeta freni patlamış kamyon hissiyatı ile size tüm bölümleri peş peşe izletebilir. Yavaş yavaş, sindire sindire izleyin derim. Sürekli bir satranç oyunu havasında geçen bu kapışma özellikle ilk 10 bölümden sonra çok üst bir düzeye çıkıyor. Her animede olduğu gibi Death Note da komik diyebileceğimiz birçok sahneye sahip. Gerilim müzikleri de yine animeyi üst seviyelere taşıyan etkenler içerisinde, çok başarılı. İyi seyirler efenim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir