DARK

                               Doğaüstü , Gizem , Bilim-Kurgulu ve Biraz Retro

Nerede izlenir: Netflix
Nasıl izlenir: Hafta sonu boş vakitte bir çırpıda izlenir. Araya zaman girmesi tavsiye edilmez.

“Lütfen elinizde kağıt kalemle seyrediniz” ibaresinin eksik kaldığı bir ilişkiler ağı çıkıyor karşımıza.
  
Kaliteli açılış sahneleri hep hoşuma gitmiştir ve Dark’ın açılış sahnesi baya başarılı. Alman bandrollü bir film olması ilk gözümüze çarpan etken. Türünün bilim-kurgu ve korku olarak ayrılması beni biraz şaşırttı. Evet bilim-kurgu ve gizemli olabilir, ama ben o korkuyu göremedim. Bu Dark ne anlatıyor kardeşim derseniz bana; hemen şöyle açıklayayım.
  Almanya’nın Winden adlı küçük bir kasabasında yaşanıyor olaylar. Stranger Things benzerliğini ilk gördüğümüz nokta da tam olarak burası. Bu mütevazı kasaba, benzer şekilde vurguladıkları üzere, suç oranının çok düşük olduğu bir yer. Bu kasabada iki genç çocuğun tuhaf bir şekilde kaybolmasıyla birlikte, gizem üzerine gizem çemberine giriyoruz. Hikâyenin temelinde dört aile ve bu ailelerin üç jenerasyondaki iç içe geçmiş yaşamları yer alıyor. Özellikle dizinin “temel” konusunda benzerliği bilerek vurguladım. Küçük, masum bir kasabadan çocukların tuhaf bir şekilde kaybolmasına, garip deneylerin yapıldığı bir sahneden kafa karıştıran gizemli olaylara, kasabada bilimsel bir oluşumun (Nükleer Santral) var olması ve bununla ilgili gizli bir şeylerin dönmesine kadar birçok açıdan benzer sahneler var. Tabi ben böyle anlatıyorum. Detaya pek girememin nedeni ise SPOİLER olması.
Dizi, adı gibi  karanlık bir tonda ilerliyor. Dark karakter bakımından onlara sempati duymanızı istemiyor kasvetli ve rahatsız edici havayı daha sert bir şekilde her yanıyla yaşatma amacında kendisi.
Nikolaus Summerer şahane bir iş çıkarmış. Verilmek istenen kasvetli ve karanlık atmosfer tam kararında ve anlatımla doğru bir şekilde aktarılmış. Diğer yandan müzik kullanımı da bu görsel kullanımla iyi bir uyum yakalamış; birlikte o sert tonu ve gergin atmosferi yakalayıp, bütün oluşturuyorlar. Ve mükkemmel.
İlk bölüm oldukça fazla bilgi ve ipucuyla dolu. Evet, klasik bir başlangıçtır ilk bölümde hiç bir şeyin anlaşılmaması. Fakat Dark bunu izleyicisini sıkmadan yapmış. Üstelik içinden çıkılmaycak gibi de değil. Zaten ilerleyen bölümlerde kör göze parmak şeklinde cevaplar verilmiyor. Açık bir şekilde ima ediliyor o kadar. Keyifle  izleyeceğinizi tahmin ediyorum ve iyi seyirler diliyorum.

2 Comments

  1. yazı güzel, hoş fakat içerik hakkında biraz daha bilgi verip(gaza getirici) izlemek isteyeni biraz daha yükseltsen çok güzel bir yazı olurmuş

  2. Yalnız o casting ne başarılı bir castingtir… Dizinin her detayında “alman disiplini” dediğiniz şey kendini gösteriyor. Estetik olarak orgazma ulaşabilirsiniz……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir