CLIMAX

Gaspar Noé, dans okulu, uyuşturucu

Nerede izlenir: Sinema.

Nasıl izlenir: Arkadaşlar ile toplanıldığında müzikli hareketli bir film izlemek istediğinde.

Ne zaman izlenir: Cuma, cumartesi akşamı.

Arjantin asıllı Fransız yönetmen Gaspar Noé’nun filmekiminde gösterime giren son filmi Climax, yönetmenin popülerliğinin tavan yaptığı şu son günlerde çıkmış bir Fransız filmi. Özellikle bu cümleye dikkat çekiyorum çünkü filmin daha en başında şöyle bir yazı görüyorsunuz:

“Bu bir Fransız filmidir.”

20’ye yakın dansçının seçilmesi ile başlayan dans okulu süreci, daha çok Fransa vatandaşı olan fakat temeli farklı yerlere dayanan birçok dansçının röportajları ile başlıyor. Hepsine demokratik davranan yönetmen bize hepsinin hikayesini, yaklaşımlarını bir perdenin arkasından gösteriyor. Onlar hakkında birçok fikir edindikten sonra ise muhteşem bir dans koreografisi ile devam eden film görsel açıdan kırmızıların ve yeşillerin hakim olduğu süreklilik arz eden bir çekim ile devam ediyor.

İşte tam bu noktada işlerin sarpa sardığı ve Noé sinemasının ikonik hareketlerinden olan filmin başındaki o perdenin kalkması ile her şey ortaya çıkmaya başlıyor. Dans ekibinin kendi aralarında yapacakları eğlence için hazırlanan sangrianın içine kimsenin bilmediği birisi tarafından katılan LSD ile herkesin dünyasının dönmesi bir oluyor. Bu noktada LSD ile herkesin daha röportajlar kısmında belli etmeye başladıkları korkuları, düşünceleri, dünyaları ortaya çıkmaya başlıyor.

Filmde dikkat çeken eleştirilerden biri olarak, kendilerini Fransız olarak tanıtan bu grubun içinde yalnızca gerçekten beyaz Fransız olan ve seksüel anlamda da üstünlük kuran Selva ve David karakterlerinin madde etkisi altındaki arkadaşları tarafından her seferinde itilip kakılması insanın, etrafındaki insanlara nasıl da gizli duygular içinde olduğunu gösteriyor.

Başlardaki demokratik tavrından biraz daha Selva’nın yaşadığı bad trip üzerine giden fakat yine yaşayan kamera yöntemi ile bize etrafta gelişen her şeyi gösteren yönetmen, dans okulunun karlar içinde erişilmez yeri ve konumu nedeni ile aslında kurduğu ütopyasının ayrık bir deney alanı olduğunu da hissettiriyor. Filmi hem iç içe geçmiş birçok mekanı olan daha bütüncül bir şekilde ele alışı hem de dış dünyadan koparışı, dikkatin bu 20 kişi ve hikayeleri üzerinde olmasını sağlıyor.

Çok keskin ve şiddet odaklı efektif bir izlence dili olan Gaspar Noé’nun Climax’i; izleyenleri sarsacak sahneleri, aksiyonu içinde heyecanlandıracak kısımları, kan donduran detayları ve insanın sosyal maskeleri olmadan özünde ne olduğunu gösterdiği güzel bir hafta sonu filmi.

1 Comment

  1. ellerine sağlık merakımı ikiye katladın, en yakın zamanda izlemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir