BROKEBACK MOUNTAIN

Biseksüel, aşk, Meksika

Nerede izlenir: DVD(SATIN AL)

Nasıl/ne zaman izlenir: Sıcak, sade bir aşk izlemek istediğinizde. Mümkünse yalnız ve cenin pozisyonunda.

Onur haftası vesilesi ile film listelerimin en üstünde yer alan filmlerden biriydi Brokeback Mountain. İzleyip böyle etkilendiğim bir film üzerine de yazmak istedim doğrusu.

Film çiftçilikle hayatını idame ettiren Ennis Del Mar (Heath Ledger) ve rodeocu Jack Twist (Jake Gyllenhaal) arasındaki sıcak aşkı konu alıyor. İkili Brokeback Dağı’nda birlikte çobanlık yaptıkları sırada -aslında biraz da aniden- yakınlaşıp birbirlerine aşık oluyor. Gün gelip bu iş sona erdiğinde ise yolları dört yıl kadar ayrılıyor bu iki aşığın ve bu süre zarfında evleniyorlar, çocukları oluyor. Fakat dört yıl sonra Jack’in Ennis’e yolladığı bir kart ile yolları tekrar kesişiyor ve aşkları devam ediyor.

Kendi söylemlerine göre kadınlara ilgi duyan, “normal” insanlar onlar. Özellikle Ennis karakterinde bunu görüyoruz. Jack ile aralarında cinsel bir birliktelik yaşandığı gecenin hemen ertesinde bunu dile getiriyor. Ennis; çok fazla konuşmayan, yaşadığı yerden neredeyse hiç ayrılmayan, psikolojik olarak sorunlu bir çocukluk geçirmiş bir karakter. Jack ile olan ilişkisinde başlarda sert bir tavır takınmış idiyse de sonradan yumuşuyor fakat yine de bu ilişkide Jack duygusal yönü daha ağır basan bir karakterdi kanımca. Jack; dediğim gibi ilişkiye daha duygusal bakan, hayatında çok da bir yerlere tutunamamış -ki karısının babasının onu sevmeme nedenlerinden biri de bu- ve ailevi sorunları olan bir karakter. Jack’in ailesinin üzerinde çok durulmuyor zaten filmde. Filmin sonunda annesini babasını ve çocukken yaşadığı evi görüyoruz, karısı ve çocuğu Ennis’in ailesine oranla çok daha az karşımıza çıkıyor.

Filmde beni asıl etkileyen şey ise işlenen aşkın sadeliğiydi. Yapış yapış bir duygusallık yok bir kere, romantizm kokan bir film değil. Belki de son zamanlarda istediğim sadeliği bu filmde bulduğum için bu kadar etkilenmişimdir, bilmiyorum. Mesela iki aşıktan biri öldüğünde diğerinin göğsüne vura vura ağlamasını, depresyonlardan depresyonlara koşmasını izlemek istemiyordum. Ki film de bize tam bunu veriyor; aşırıya kaçılmamış dramatik sahneler, hayatın olağan akışı içinde çevrelerindeki insanlarca hiç de hoş karşılanmasa da mesafeler ve zamana rağmen devam eden dümdüz bir aşk ve ikilinin birlikte sahip olduğu tek şey olan -aşkları dışında-  Brokeback Dağı’ndan serin görüntüler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir