BORAT

Mockumentary, kara mizah, Kazakistan, ABD

Nerede İzlenir: DVD

Nasıl İzlenir: Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla. Çok sıkıldığınız bir dönemde iseniz ilaç gibi gelir.

Sacha Baron Cohen tarafından yapılmış en iyi film diyebilirim. Diğer filmleri de güzel ama buradaki mizahın ve ofansifliğin tadı çok daha farklı…

Hikayemiz Kazakistan’da yaşayan Borat isimli televizyon muhabirinin, Amerikan kültürünü öğrenmek için Amerika’ya gitmesi ile başlıyor. Belgesel tarzında olduğu için önce Borat’ın Kazakistan’dan ayrılışını görüyoruz. Ayrılırken Borat bize Kazakistan’ı tanıtıyor (görüntüler aslında Romanya’dan olduğu için Kazak halkı tarafından fazlasıyla tepki topluyor). Sonra yapımcısı Azamat ile yola çıkıyorlar.

Amerika’ya geldiğinde televizyonda Pamela Anderson’ı görüp aşık oluyor ve yolculuğunun amacı Pamela’yı bulmak ve onunla evlenmek oluyor. Aşık olduğu sahnede (daha sonra diğer sahnelerde de çalıyor) Çingeneler Zamanı’nın meşhur şarkısı olan “Ederlezi” kullanılarak bu filmle de dalga geçiliyor.

Yolculukta ve ABD’de geçirdiği süreç boyunca feministler, Yahudiler (ki Cohen de bir Yahudi’dir), Amerika’nın güneyinde yaşayanların stereotipleri gibi oldukça fazla konuyla ölümüne dalga geçiyor (Kazakları ve Romanları saymama bile gerek yok). Filmin bazı sahnelerinde bir yandan gülerken bir yandan utançtan ve rahatsız hissettiğiniz için kıvranıyorsunuz.

Dönemine göre yaptığı esprilerin ileri seviyede olduğunu düşünerek bu komedi harikası filmi şiddetle ve hiddetle tavsiye ediyorum. Diktatör filmini beğendiyseniz Borat’ı ondan daha çok beğeneceğinize eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir