İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BIG FISH

fantastik, aşk, dostluk, ewan mcgregor

Nerede izlenir: DVD(SATIN AL)

Ne zaman izlenir: Yalnız kalıp kendinize güzel bir kahve yaptığınız anda..

– Rüyalarımı çoğunlukla hatırlamam, sadece kehanet olanları hatırlarım. Kehanetin anlamını bilir misin? Daha sonra olacak olan bir şeyi önceden görmek demektir. Örneğin, bir gece rüyamda bir karga yanıma gelip şöyle demişti: “teyzen ölecek”. O kadar korktum ki, annemle babamı uyandırdım ama sadece bir rüya olduğunu söyleyip yatağıma gönderdiler. Ama ertesi sabah Stacy teyzem öldü.
– Bu korkunç.
– Teyzem için korkunçtu ama ben özel güçleri olan küçük bir çocuktum. Yaklaşık 3 hafta sonra aynı kargayı rüyamda tekrar gördüm. Şöyle diyordu: “baban ölecek”. Ne yapacağımı bilemedim, sonunda babama söyledim. Babam bana üzülmememi söyledi ama sarsıldığının farkındaydım. Ertesi sabah çok garip davranıyordu, durmadan etrafa bakınıyor sanki kafasına bir şeyin düşmesini bekliyordu. Ancak karga nasıl öleceğini söylememişti. Sadece baban ölecek demişti. Babam erkenden evden çıktı ve uzun süre geri dönmedi. Geri döndüğünde ise korkunç görünüyordu. Sanki bütün gün kafasına balta düşmesini beklemiş gibiydi. Anneme şöyle dedi: Bugün hayatımın en korkunç günüydü. Sen ona korkunç mu diyorsun, bu sabah sütçü kapımızın önünde aniden düşüp öldü dedi, annem. Çünkü annem sütçüyle işi pişirmişti.

Öncelikle şunu belirteyim. Bu film bir kitap uyarlamasıdır. Ama hemen burun kıvırmayın. Bu film gerçekten “çok iyi” bir kitap uyarlamasıdır. Merak edenler için Daniel Wallace’ın “Büyük Balık: Efsanevi Ölçülerde Bir Roman” kitabından uyarlanmıştır. Yönetmen Tim Burton da ustalığını konuşturarak 2003 yılında mükemmel bir film ortaya koymuş. Bakalım neymiş ya bu film diyorsanız filmi kısaca özetleyeyim:

Edward Bloom adlı karakterimiz yıllarca oğlu Will’e hep aynı hikayeyi anlatmıştır. Will’in doğduğu gün, o yakalanması mümkün olmayan bir balığı yakalamıştır. Bu ve bunun gibi fantastik hikayeleri ise sürekli Will’e anlatmaktadır. Fakat Will büyüdükçe bu hikayelerin artık çok saçma olduğunu anlar. Will’in evleneceği gün de babası hikaye anlatınca Will artık dayanamaz ve babasıyla o gün küserler. Üç yıl sonra ise babası çok hastalanır ve Will babasının son zamanlarında yanına döner. Babasının hikayelerinin gerçek mi hayal mi olduğu arasında gidip gelen Will için garip günler başlar.

Flashback kullanarak sürekli Edward Bloom’un gençliğine giden film bir yandan da bize gerçeği sorgulatarak filmin sonuna kadar büyük bir merak ögesi içinde barındırıyor. Ha bu arada eleştirmenlere göre bu film Tim Burton’ın çektiği en güzel filmmiş. O zaman yazımı şöyle bitireyim:

“When you meet the love of your life, time stops… But when it starts again, it is much faster than you can catch up with it”

Bir yorum

  1. Sabatay Sabatay 18 Ağustos 2018

    bir yazı ile filmi ilk izlediğim zamana geri döndüm…. yazmayın çok duygusalım….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest