can-evrenol-filmloverss

Bana Göre Can Evrenol

maxresdefault

Bu yazı… bir methiye yahut yargı değildir. Siz, Film Solucanı okurlarına (Ne kadar az olsak da…) kısa sürede yükselişe geçen içerik sayısı ve takipçiye sebep olan yazarların sinemaya, tiyatroya karşı sevgilerini yücelten sebeplerini bildirmeleri gerektiğine inandım, başlıyorum! Can Evrenol hakkında artık yüzlerce bilgi edinebilirsiniz. Gazeteler veya televizyonlarda yoksa bile internet aleminde çokça yer almaktadır. Onlarca sitede röportajı var… (SİTEM!) Başlıktan da anlayacağınız üzere sizlere “Bana göre Can Evrenol” ‘dan bahsedeceğim.

Sinemaya olan ilgim, babamın bizi bedavaya götürdüğü filmler ile başladı. 5 yaşımdan beridir devam eden beyazperde hastalığı, internetin içimize işlemesi ile ilk başlarda dizilere sonrasında ise kısa filmlere evrildi. Lise döneminde ortaya çıkarmaya çalıştığım kısa filmler, parodiler ile birlikte kamera arkası, önü fark etmeden her yerde bulunmaya çalışıyordum. İsteyenler Youtube üzerinden “Köpekler Vadisi” ‘ni izleyebilirler ama haberiniz olsun, çok kötü… Üniversiteye giriş yaptığımda sinemaya karşı olan bana göre farklı perspektifimi insanlara aktarmak istedim ve blog yazarlığına başladım. Neyse… lafı çok uzattım. 2013 yılında giriş yaptığım üniversitenin ara dönemine girmeden önce adını hatırlamayıp ayıp ettiğim bir festivalin açılış filmi hakkında fazlaca övgü aldım. Abimin önerisi hatta baskısı sayesinde gitme kararına vardık. O film, 1 Ocak’ta uzun metrajı vizyona giren “Baskın” ‘ın kısa filmi idi.

canevrenolkap

Yanlış hatırlamıyorsam 10 dakika olan yapımdan yeteri kadar etkilenmiştim ve “Kısa film çekmeliyim!” içgüdüsü kıpraşmıştı. Önce Can Evrenol’u araştırdım, sonrasında patlama yapan kısa filmlerini. Gerçekten başarılı işler çıkarmıştı. İletişime geçip yardım istemeli ve destek almalıydım.

   Yazdığım hikayelerden birini ve daha önce sitede bahsi geçen “Lights Out” adlı yapımdan baz alarak “Search Light” adında çakma bir kısa film çekmeye çalıştım. Abimin çok eski olan ve sesleri nerede ise hiç almayıp gürültü oluşturan kamerası sayesinde, üzerinde bir hayli uğraştığım filmim çöp oldu fakat çekme kararını aldıktan birkaç saat sonra Can Evrenol’un şimdiki gibi yoğun olmayan sosyal medya mecralarından (Facebook) biri sayesinde mesaj atma fırsatı yakaladım. Sonra aramızda geçen konuşma bahsettiğim gibi beni gaza getirdi ve çalıştım, olmadı, vazgeçtim… Belki direnç gösterse idim şimdi daha farklı bir yerde olurdum ama mutluyum, sizler ile birlikte bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyorum.

Teşekkürler Can abi…

Not: Mesajı 2014’te atmışım…

can

Yazan: @ozanburadadegil/ Ozan Karacı

Share