ATLANTIS: THE LOST EMPIRE

animasyon, macera, kâşif, Atlantis

Nerede izlenir: DVD

Nasıl izlenir: Aile ya da arkadaşlarla izlenebilir.

Disney’in en çok unutulan animasyonlarından biri olan Atlantis, geleneksel animasyonun bilgisayar tarafından oluşturulmuş görüntülerle harmanlanması ile yaratılmış. Aynı zamanda bu film Arthur Conan Doyle ile Jules Verne’e de çok şey borçlu*.

Hikayemiz 1914’te Milo’nun büyükbabasının günlüğünde bahsettiği kayıp ada Atlantis’i bulmayı istemesiyle başlar. Preston B. Whitmore adlı milyonerin de yardımıyla bir ekibe katılır. Ekiple beraber zorlu maceraları atlatarak Atlantis’e ulaşır. Atlantis’e ulaştıklarında oradaki hayatın devam ettiğini görürler. Milo’nun dilbilim uzmanı olmasının da yararıyla Atlantis halkı ile anlaşması tüm ekibin işine yarar ve Prenses Kida ile tanışır.

Prenses Kida karakteri bana göre Disney’in en özgün karakterlerinden biri. Güçlü ve özgür bir kadın karakter. Disney’in kadın karakterleri güçlendirmeye başladığını yavaş yavaş Kida’da da görebiliyoruz.  Halkı tarafından sevilen bir prenses ve aynı zamanda bir avcı. Söz konusu halkı olduğunda fazlasıyla korumacı (bu özellik genelde erkek karakterlere atfedilmiştir). Hatta halkı için kendini feda ederek herkesi kurtarır.

Diğer Disney filmlerinden biraz farklı ve sadece prensin peşinden koşmayan güçlü bir prensesin olduğu bu animasyonu siz de severek izleyeceksiniz.

*Ek Bilgi: Film fazlasıyla Arthur Conan Doyle’ın Kayıp Dünya kitabından, Edgar Rice Burroughs’ın dünyanın merkeziyle ilgili kitaplarından ve 1989 yapımı olan Nadia: Mavi Suyun Esrarı adlı animeden esinlenmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir